Rawábí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohled z Ateret na budoucí město Rawábí

Rawábí (arabsky روابي, Vrchy) bude město v Samařsku, v palestinské autonomii, 20 km severně od Jeruzaléma, 25 km jižně od Nábulusu, 9 km severně od Ramalláhu a 1,5 km severovýchodně od izraelské osady Ateret. Staví se na vrších s panoramatickým výhledem na pobřeží okolo Tel Avivu. 70 km východně se nachází Ammán. Rawábí se má rozkládat na ploše 6,3 km2 (630 hektarů).

Město má být symbolem nové Palestiny, ekologickým městem 21. století pro zhruba 40 tisíc obyvatel (v první fázi 25 tisíc). Město bude stát na „území A“ pod plnou pravomocí palestinské autonomie a má být spojnicí mezi Nábulusem a Ramalláhem. Staví se za finanční podpory z Kataru. Celková investice je 700 milionů dolarů.

Stavba začala v prosinci 2009 a již v roce 2011 má začít osidlování. Město je určené pro mladé palestinské rodiny vyšší střední třídy, má být finančním a kulturním centrem oblasti, zaměstnávat okolní vesničany ve službách. Vedle nemocnice, škol, hotelů, bank a mešit tu má stát i kostel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (hebrejsky) HOBERMAN, Chagi: Be-Ravabi takum ha-medina ha-falestinit. Týdeník Be-ševa č. 383, 4. 3. 2010, s. 30-31, 34-35.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]