Rappahannock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rappahannock
Cold front.jpg
Délka toku296 km
Plocha povodí7 405 km²
Pramen
Ústí
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rappahannock je řeka v severovýchodní části amerického státu Virginie. Pramení v pohoří Blue Ridge Mountains v nadmořské výšce 520 m, teče k jihovýchodu a vlévá se do Chesapeakské zátoky Atlantského oceánu. Je dlouhá 314 km, její povodí zaujímá rozlohu 7 405 km² a průměrný průtok dosahuje 47 m³/s. Nejdelším přítokem je řeka Rapidan. Na Rappahannocku leží města Fredericksburg, Tappahannock a Irvington.

Název je odvozen z algického slova lappihanne, které v jazyce místních Rappahannocků znamenalo „rychle stoupající voda“.[1] Byla také nazývána Hedgemanova řeka podle Nathaniela Hedgemana, jednoho z prvních kolonistů v oblasti.

Povodí řeky bylo osídleno počátkem 18. století, kdy zde byla objevena ložiska železné rudy a guvernér Virginie Alexander Spotswood sem přivedl odborníky z Porýní. Významnou historickou památkou je Ferry Farm nedaleko Fredericksburgu, kde žil v dětství George Washington. V dubnu 1813 proběhla v ústí řeky bitva na Rappahannocku mezi americkým a britským loďstvem. Povodí Rappahannocku bylo jedním z hlavních bojišť americké občanské války, v prosinci 1862 zde došlo k bitvě u Fredericksburgu. V době války také přes řeku prchali otroci z jižanských států.[2]

Přes estuár řeky vede 3425 m dlouhý Norrisův most, otevřený v roce 1957.[3] Oblast při ústí Rappahannocku do moře je proslulá produkcí krabů a ústřic. Zdejší ústřice jsou vyhledávány pro jemnou minerální chuť.[4] V řece se také loví slunečnice ušatá a okounek pstruhový.

V roce 1996 bylo vyhlášeno chráněné území Rappahannock River Valley National Wildlife Refuge.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ArcGIS Dostupné online
  2. Library of Virginia Dostupné online Archivováno 7. 7. 2020 na Wayback Machine
  3. Virginia Department of Transportation Dostupné online
  4. The Oyster Guide Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]