Rachel Bromwichová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Rachel Bromwich)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rachel Bromwich
Narození30. července 1915
Hove
Úmrtí15. prosince 2010 (ve věku 95 let)
Aberystwyth
Alma materUniversity of Wales
Newnham College
Povoláníjazykovědkyně
ZaměstnavatelUniverzita v Cambridgi
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rachel Bromwichová (191515. prosince 2010) byla britská akademička. Zaměřovala se na středověkou velšskou literaturu, byla emeritním přednášejícím Keltských jazyků a literatury na Anglosaském, severském a keltském oddělení v Cambridge až do své smrti.[1] Mezi její nejvýznamnější úspěchy patří studium velšské literatury Trioedd Ynys Prydein, její edice Velšských triád.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bromwichová se narodila jako Rachel Amosová v Hove v Anglii v roce 1915. Její otec Maurice Amos byl anglický právní expert, který pracoval jako poradce v oblasti mezinárodní práva pro egyptskou vládu. Její matku pocházela ze Skotska a byla vyznámím kvakerka. Rodina se často stěhovala, až se v roce 1925 usadila v Cumbrii. V roce 1934 Rachel Amosová začala navštěvovat Newnham College v Cambridge, kde studovala starou angličtinu a později se přesunula na oddělení zaměřená na Střední velštinu. V roce 1938 se přesunula na Velšskou universitu v Bangoru a studovala u Ifora Williamse. Amosová se velmi zajímala o středověkou velšskou literaturu, zejména o Artušovskou legendu; Velšské triády začala studovat na podnět Williamse. Jako univerzitní učitelka spojila přísně akademické zásady s obrovskou osobní přívětivostí, byla vždy připravena sdílet své znalosti se svými studenty, přičemž se podrobně zajímala i o jejich plány do budoucna. Byl jí udělen titul D.Litt. na University of Wales za přínos velšskému akademickém světu. V roce 1939 se vdala za Johna Bromwiche, se kterým měla syna Briana.

Na univerzitě Rachel Bromwichová zkoumala středověkou literaturu a velšský jazyk. V roce 1963 publikovala Trioedd Ynys Prydein, významnou edici Velšských triád. Třetí, důkladně přepracované vydání vyšlo v roce 2005. Toto dílo často využívají akademici, ačkoli to je s ohledem na úzkou specializaci textu až překvapující. Je to díky rozsáhlému poznámkovému aparátu, rejstříku a širokému záběru postav velšské mytologie a legend.

Jejím dalším významným příspěvkem akademickému světu je řada knih a článků o Dafydd ap Gwilym, vynikajícím velšském básníkovi. Výsledky svého bádání z velké části shrnula v Aspektech poezie Dafydda ap Gwilyma (Aspects of the Poetry of Dafydd ap Gwilym) (Cardiff, 1985). Společně s D. Simonem Evansem vytvořila edici hlavního středověkého velšského příběhu Culhwch a Olwen, a to jak ve velštině (1988), tak v angličtině (1992).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rachel Bromwich na anglické Wikipedii.

  1. A Scholar of Early Britain: Rachel Bromwich

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Morgan, Gerald (2005) "A Scholar of Early Britain: Rachel Bromwich (1915– )". In Chance, Jane, Women Medievalists and the Academy pp. 769–781. University of Wisconsin Press. ISBN 0299207501.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]