Rachel Bromwich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rachel Bromwich
Narození 30. července 1915
Hove
Úmrtí 15. prosince 2010 (ve věku 95 let)
Aberystwyth
Alma mater University of Wales
Newnham College
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rachel Bromwich (191515. prosince 2010) byla britská akademička. Zaměřovala se na středověkou velšskou literaturu, byla emeritním přednášejícím Keltských jazyků a literatury na Anglosaském, severském a keltském oddělení v Cambridge až do své smrti.[1] Mezi její nejvýznamnější úspěchy patří studium velšské literatury Trioedd Ynys Prydein, její edice Velšských triád.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bromwich se narodila jako Rachel Amos v Hove v Anglii v roce 1915. Její otec Maurice Amos byl anglický právní expert, který pracoval jako poradce v oblasti mezinárodní práva pro egyptskou vládu. Její matku pocházela ze Skotska a byla silně spojována s Quakers. Rodina se často stěhovala, až se v roce 1925 usadila v Cumbrii. V roce 1934 Rachel Amos začala navštěvovat Newnham College v Cambridge, kde studovala starou angličtinu a později se přesunula na oddělení zaměřená na Střední velštinu. V roce 1938 se přesunula na Velšské universitě v Bangoru a studovala u Ifora Williamse. Amos se velmi zajímala o středověkou velšskou literaturu, zejména o Artušovskou legendu, Velšské triády začala studovat na podnět Williamse. Jako univerzitní učitelka spojila přísně akademické zásady s obrovskou osobní přívětivostí, byla vždy připravena sdílet své znalosti se svými studenty, přičemž se úzce zajímala i o jejich plány do budoucna. Byl jí udělen titul D.Litt. na University of Wales za přínos velšskému akademickém světu. V roce 1939 se vdala za Johna Bromwiche, se kterým měla jednoho syna Briana.

Na univerzitě se zajímala o středověkou literaturu a velšský jazyk. V roce 1963 publikovala Trioedd Ynys Prydein, její významnou edici Velšských triád. Třetí, důkladně přepracované vydání vyšlo v roce 2005. Toto dílo často využívají akademici, ačkoli to je s ohledem na úzkou specializaci textu až překvapující. Dochází k tomu díky rozsáhlým poznámkám u jmen a širokému záběru postav velšské mytologie a legend.

Jejím dalším významným příspěvkem akademickému světu je série jejích knih a článků o Dafydd ap Gwilym, vynikajícím velšském básníkovi té doby, což bylo z velké části shrnuto v Aspektech poezie Dafydda ap Gwilyma (Aspects of the Poetry of Dafydd ap Gwilym) (Cardiff, 1985). Společně s D. Simonem Evansem vytvořila edici hlavního středověkého velšského příběhu Culhwch a Olwen, a to jak ve velštině (1988), tak v angličtině (1992).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rachel Bromwich na anglické Wikipedii.

  1. A Scholar of Early Britain: Rachel Bromwich

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Morgan, Gerald (2005) "A Scholar of Early Britain: Rachel Bromwich (1915– )". In Chance, Jane, Women Medievalists and the Academy pp. 769–781. University of Wisconsin Press. ISBN 0299207501.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]