RISC (komplex)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kanonický mechanismus RNA interference, typický pro siRNA; žlutě je RISC komplex

RISC (z angl. RNA-induced silencing complex) je ribonukleoprotein (komplex několika bílkovin a molekuly RNA), který se komplementárně váže na cílovou molekulu mRNA a štěpí ji, případně alespoň blokuje její translaci.[1] Souvisí s jevem zvaným RNA interference. Rozeznává se miRISC, který obsahuje navázanou miRNA, a siRISC, jehož součástí je siRNA.[1] Platí přitom, že miRISC obvykle blokuje translaci (ale v případě perfektní komplementarity je možná i degradace mRNA), zatímco siRISC typicky navozuje přímo degradaci cílové mRNA (ale opět je možná i represe translace).[2]

RISC mimo RNA obsahuje zejména tři důležité proteiny: dicer, TRBP a Ago (argonaut), které jsou schopné i v nepřítomnosti vhodné RNA trimerizovat a vytvářet společně komplex.[2][3] Dicer je ribonukleáza schopná stříhat dsRNA (buď pre-miRNA [z níž vzniká miRNA], nebo vhodnou dsRNA [z níž vzniká siRNA]) na krátké fragmenty. Jedno konkrétní vlákno takového krátkého fragmentu se následně (spolu s proteiny TRBP a Ago) stane součástí RISC komplexu.[3] Ago, čili protein z argonautové superrodiny proteinů, obsahuje PIWI doménu,[2] která je schopná chirurgicky přesně štěpit cílovou mRNA a představuje tedy vlastní katalytický princip funkce RISC komplexu v degradaci RNA.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1. 
  2. a b c CARTHEW, R. W.; SONTHEIMER, E. J. Origins and Mechanisms of miRNAs and siRNAs. Cell.. 2009, roč. 136, čís. 4, s. 642-55. Dostupné online. ISSN 1097-4172. 
  3. a b POLLARD, Thomas D; EARNSHAW, William C. Cell Biology. 2. vyd. [s.l.]: Saunders, 2007. 928 s. ISBN 1416022554.