Quintus Fabius Pictor

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Quintus Fabius Pictor
Narození 254 př. n. l.
Řím
Úmrtí 201 př. n. l. (ve věku 52–53 let)
Funkce římský senátor
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Quintus Fabius Pictor byl starořímský historik a politik z 2. století př. n. l. Byl prvním římským analistou. Jeho díla se nedochovala, ale lze na ně usuzovat z pozdějších prací.

Život[edit | edit source]

Jméno Pictor dostal po svém dědovi Gaiovi Fabiovi, který byl malířem (latinsky „pictor“). Byl senátorem. V letech 225–222 př. n. l. bojoval proti Galům a později v punských válkách. Během druhé punské války, po porážce u Kann (216 př. n. l.), byl vyslán senátem do Delf žádat věštírnu o radu.

Dílo[edit | edit source]

Ze záznamů vlastní rodiny a jiných předních rodů Říma sestavil nejstarší římské historiografické dílo, ve kterém se zabývá dějinami Říma od jeho založení po druhou punskou válku. Z rozpoutání války obviňuje Kartagince, což mu vytýkali už antičtí kritici. Naopak přeceňoval význam římské aristokracie v dějinách, obzvláště vlastního rodu Fabiů. Založení Říma umístil do roku 747 př. n. l. Své dílo napsal řecky, v době Cicera bylo přeloženo i do latiny. Jako zdroje použil díla Diokla z Peparetha a Timaia. On sám je citován Polybiem, Liviem, Plutarchem a Dionýsiem z Halikarnassu.

Podle všeho zavedl v Římě zvyk psát tradiční záznamy o státních událostech (Annales), a to řecky. Volba řečtiny mohla být vedena snahou oslovit i jiné než latinské obecenstvo a nabídnout mu římské dějiny, především římský pohled na válku s Kartágem.