Protesty v Jemenu 2011

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
protesty v Saná 3. února 2011

Protesty v Jemenu probíhají od ledna 2011 v návaznosti na širší arabské jaro, které začalo v Tunisku v prosinci 2010. Jedná se o spory mezi současnou jemenskou vládou a jemenskou opozicí.

Jemenská opozice usiluje o svržení prezidenta Sáliha a zatím se nespokojila s jeho návrhem, že nebude kandidovat znovu do úřadu v roce 2013, ani s dalším ústupkem, že odstoupí po parlamentních volbách nejpozději v lednu 2012.

Policejní zásahy proti demonstrujícím Jemencům se postupně zesilovaly a v pátek 18. března 2011 při nich bylo v Saná zabito rekordních pět desítek lidí, poté k opozici přešlo několik armádních velitelů, kmenových vůdců, diplomatů, poslanců i provinčních guvernérů.

Jemenský parlament, ovládaný vládním Všeobecným lidovým kongresem, zavedl 23. března 2011 na žádost prezidenta výjimečný stav, který pozastavil platnost ústavy, dovolil cenzuru sdělovacích prostředků, zakázal protestní shromáždění a dal bezpečnostním složkám 30 dní na zatčení podezřelých osob.

Vláda a opozice se 26. dubna 2011 dohodly na demisi prezidenta, který má předat moc do třiceti dnů viceprezidentovi a poté mu má být zaručena imunita.[1] S těmito podmínkami řada Jemenců nesouhlasí a protesty pokračují. Alí Abdalláh Sálih 22. května 2011 již potřetí odmítl podepsat dohodu o předání moci a v následujících dvou dnech vypukly boje mezi stoupenci vlivného kmenového vůdce Sadíka Ahmára a silami věrnými prezidentovi Sálihovi. V těchto bojích zahynulo 24 Ahmarových stoupenců a 14 vojáků. Nicméně v San'á převzal nakonec Sálihovu roli jeho viceprezident Abdu Rabbuh Mansúr Hádí[2].

Oběti[editovat | editovat zdroj]

Protesty si podle předběžných odhadů vyžádaly minimálně 900 mrtvých a tisíce zraněných.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. aš, Novinky. Při protestech v Jemenu zastřelili dvanáct lidí. Novinky.cz [online]. Borgis, 27. dubna 2011 [cit. 27.května 2011]. Dostupné online. 
  2. KUSLOVÁ, Kristýna. Protesty v Jemenu si vyžádaly 38 mrtvých. mediafax.cz [online]. 24. května 2011 [cit. 27.května 2011]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]