Prix national de portrait photographique Fernand-Dumeunier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prix national de portrait photographique Fernand-Dumeunier
ZeměBelgie
 

Prix national de portrait photographique Fernand-Dumeunier (Národní cena portrétního fotografa Fernanda Dumeuniera nebo krátce Prix Dumeunier) je belgické národní portrétní ocenění (bienále nebo trienále) založené v roce 1971 Madame Dumeunierovou na památku jejího manžela Fernanda Dumeuniera.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fernand Dumeunier (1899, Bois-d'Haine - 1968, Brusel) byl bruselský portrétní fotograf, který využíval tvůrčí potenciál rozostření, s obrazy manipuloval a usiloval o poetickou nostalgii.

Hodnota výhry je 1.500 €. Je zaměřen na mladé belgické portrétní fotografy, kteří žijí v Belgii déle než rok a kterým je ke 31. prosinci roku slavnostního předávání cen méně než 40 let.[1]

Cena je jednou z cen Prix du Hainaut, udělovanou akademií výtvarných umění Alphonse Darville, večerní školou pro "velmi různorodé publikum": mladistvé či dospělé, kteří se již zabývají profesním životem.

Vítězové[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prix national de portrait photographique Fernand-Dumeunier na francouzské Wikipedii.

  1. SMARTAGORA.COM. Prix National de portraits photographiques Fernand Dumeunier 2010 [online]. smartagora.com [cit. 2019-05-04]. Dostupné online. (francouzsky)