Pravidlo součtu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

V matematickém oboru kombinatorika, pravidlo součtu nebo adiční princip je základní kombinatorický princip. Jednoduše řečeno, je to úvaha, že když máme a způsobů, jak něco udělat a b jak dělat něco jiné a nemožno dělat obojí ve stejném čase, pak existuje a + b způsobů jak vybrat vybrat některou činnost.

Víc formálně, pravidlo součtu je fakt o teorii množin. Tvrdí, že součet velikostí konečné kolekce disjunktních množin je velikost sjednocení těchto množin. Tedy, když jsou vzájemně disjunktní množiny, pak platí:

 

 

 

 

Jednoduchý příklad[editovat | editovat zdroj]

Žena se dnes rozhodla nakoupit v jednom obchodě, buď v severní nebo jižní části města. Pokud navštíví sever města, nakupovat bude v nákupním centru nebo v nábytkářství nebo v bižuterii (3 možnosti). Pokud půjde na jih, nakoupí v textilním centru nebo v obuvnictví (2 možnosti).

Pak existuje 3+2=5 obchodů, v kterých může žena dnes nakoupit.

Souvislost s principem inkluze a exkluze[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Princip inkluze a exkluze.

Princip inkluze a exkluze možno chápat jak zobecnění pravidla součtu v tom smyslu, že také vypočítává počet prvků v sjednocení nějakých množin (ale nepožaduje, aby množiny byli disjunktní). Tvrdí, že pokud A1, ..., An jsou konečné množiny, pak

Související principy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rule of sum na anglické Wikipedii.