Pouštní dlažba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Začátek vzniku pouštní dlažby, kdy je písčitý materiál odnášen pryč a větší kameny zůstávají na původní pozici.
DesertPavementMojave2010.JPG

Pouštní dlažba (někdy také pouštní mozaika) je zvláštní druh pouštního povrchu, který vzniká eolitickou činností (odborně zvaná deflace), kdy jsou malé části transportovány pryč a těžší setrvávají na svém místě. Dochází tak k vytřídění podkladového materiálu, čímž vzniká hrubozrnný povrch tvořený většími kameny, které připomínají dlažbu. Jedná se o pasivní proces, během kterého jsou následně kameny poskládány téměř vedle sebe s minimálními mezerami.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

V aridních oblastech není povrch pokryt vegetací, což má za následek snadné přenášení částic vlivem větru. Malé částečky písku a prachu jsou snadno nadzvednuty a trakcí, nebo saltací odnášeny. Postupným odnosem těchto částic dochází k tomu, že se začínají obnažovat větší tělesa, které není vítr svojí silou schopen odnést. Postupujícím odnosem se množství těchto větších těles zvětšuje, až dochází k tomu, že je celá oblast pokryta kameny[1]. Vrstva velkých kamenů je pro vítr neprostupitelná, což zabraňuje dalšímu odnosu.

Horní strana dlažby je vystavena pravidelnému obrušování zrnky písku, což má za následek její ohlazení a opracování.

Vzniká pevná vrstva, která připomíná lidmi vybudovanou dlažbu. Jedná se však o přírodní výtvor, který se vyskytuje ve většině deflačních oblastí (např. na Sahaře, Atacama), ale neomezuje se pouze na Zemi, ale byla pozorována i na jiných planetách, kde vane vítr (např. na Marsu[2]).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://geologie.vsb.cz/geomorfologie/Prednasky/11_kapitola.htm Obrázek znázorňující proces
  2. https://web.archive.org/web/20070610104108/http://prfdec.natur.cuni.cz/~kfggsekr/pers/krizek/vyuka/GM_UC_eol.pdf Obrázek z Marsu