Potenciálně přirozená vegetace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Potenciálně přirozená vegetace je ekologický koncept, který popisuje sukcesně stabilizovanou vegetaci, která by se vyvinula za konkrétní časový úsek na určitém území, které je definované přesnými ekologickými a klimatickými podmínkami, v případě, že by do vývoje nezasahoval člověk. Vytvořené mapy vycházejí ze stávajících podmínek, které zohledňují i nevratné změny, které způsobil člověk.[1] Jedná se většinou o lesní vegetace a rostlinný pokryv. Vratné změny (eutrofizace vod, znečištění ovzduší) by po přerušení činnosti člověka zanikly.[2]

Tento koncept vytvořil v polovině 50. let 20. století geobotanik Reinhold Tüxen. Používá se v moderních konzervačních a renaturačních projektech k předpovídání nejvíce adaptovaných druhů pro definovaný ekotop. Kritika poukazuje na to, že ekosystémy nejsou statické, nýbrž dynamické – přírodní podmínky se neustále vyvíjí, tudíž je ilusorní definovat konečné nebo prvotní fázi vegetace.[3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Potential natural vegetation na anglické Wikipedii.

  1. Potenciální a rekonstruovaná vegetace [online]. Bílinská přírodovědná společnost, 2015-01-01 [cit. 2015-08-11]. Dostupné online. 
  2. Botanické mapy [online]. CENIA, 2015-01-01 [cit. 2015-08-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
  3. CHIARUCCI, Alessandro, Miguel B. Araujo, Guillaume Decocq, Carl Beierkuhnlein & Jose ́ Marıa Fernandez-Palacios. FORUM The concept of potential natural vegetation: an epitaph?. Journal of Vegetation Science. 2010. (anglicky) 
  4. LOIDI, Javier; FEDERICO FERNANDEZ-GONZALEZ. Potential natural vegetation: reburying or reboring?. Journal of Vegetation Science. 1 February 2012. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]