Portál:Film/Článek týdne/14 2011

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Avatar (2009) je americko-britský sci-fi film Jamese Camerona. Je natočen kombinací živých herců a počítačových animací. Pojednává o střetu pozemšťanů a domorodců na měsíci Pandora. Jedná se o komerčně nejúspěšnější film všech dob, získal také řadu ocenění, především za vizuální efekty.


Úspěchy[editovat zdroj]

Zoë Saldaña, představitelka princezny Neytiri.
  • Avatar je statisticky nejúspěšnější film současnosti a jeden z (divácky i komerčně) nejúspěšnějších filmů vůbec. Drží také světové rekordy za tržby v 2., 3., 4., 5., 6. a 7. týdnu od uvedení, což podporuje předpoklad, že lidé na něj chodí na doporučení těch, kteří jej již zhlédli. Tržby z 8. až 11. týdne jsou historicky na druhém místě za Titanikem.
  • Za první dva víkendy vydělal 77 a 75,6 milionů dolarů a k dalšímu rekordu – za vstupenky na filmová představení v USA – přispěl v posledním víkendu roku 2009, kdy výnosy v amerických kinech dosáhly částky 270 milionů dolarů. Během prvních týdnů zájem o jeho zhlédnutí předčil volnou kapacitu míst v kinosálech a diváci, kteří přišli na poslední chvíli a již nedostali lístek, přispěli paralelně promítaným filmům.
  • 25. ledna 2010 předběhl film Titanic v tržbách a stal se nejvýdělečnějším filmem historie (bez započtení inflace – s jejím započtení je na 14. místě)
  • K 1. květnu 2010 vydělal film v kinech přes 2 770 204 777 amerických dolarů
  • Avatar je první a jediný film historie, který překonal hranici 2 miliard dolarů. V srpnu 2010 překonal stejnou částku pouze v zahraničních tržbách (nejvíce tržil v Číně, Japonsku, Francii, Velké Británii, Německu, Rusku a Jižní Koreji – v každé z těchto zemí přes 100 milionů $. Pro zajímavost, v Česku 11 747 704 dolarů).
  • Více než 3/4 diváků na něj zavítalo do sálů s podporou 3D projekce (3D digital, IMAX), třeba i proto, že kritika Avatar vyzdvihovala nejen jako film, ale jako zážitek, který je vhodné si vychutnat pomocí této technologie v takto vybavených kinosálech, na rozdíl od možností v běžné domácnosti.
  • Na IMDb má pozici 78. nejlepšího filmu - na serveru Movie Zone byl zvolen nejlepším filmem roku 2009 a nejdůležitějším filmem posledních deseti let.
  • Film získal Zlatý glóbus za nejlepší dramatický snímek. James Cameron dostal Zlatý glóbus za nejlepší režii.
  • Film získal 3 Oscary: za výpravu, kameru a vizuální efekty.

Více...