Porod koncem pánevním

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Porod koncem pánevním
Kresba přímého porodu koncem pánevním z roku 1754 od William Smellieho

Kresba přímého porodu koncem pánevním z roku 1754 od William Smellieho

Název Porod koncem pánevním
Další informace
Odbornost porodnictví

Porod koncem pánevním je, když se dítě narodí nejprve zadní části namísto hlavy. Přibližně 3–5 % těhotných žen v termínu (37. až 40. týden těhotenství) rodí dítě koncem pánevním.[1]

Většina dětí v pozici koncem pánevním dolů se rodí císařským řezem, protože je vnímán jako bezpečnější než vaginální porod. Lékaři a porodní asistentky v rozvojovém světě tak ztratili mnoho dovedností potřebných pro bezpečnou asistenci ženám, které vaginálně rodí dítě otočené koncem pánevním.[1] Porod všech takových dětí císařským řezem v rozvojových zemích je obtížné realizovat, protože na poskytování této služby nejsou vždy k dispozici potřebné zdroje.[2]

Typy[editovat | editovat zdroj]

Druhy porodu koncem pánevním závisí na tom, v jaké poloze jsou nohy dítěte.

  • přímý konec (jinak známý jako prodloužený konec) je místo, kde jsou nohy dítěte nahoře vedle břicha, kolena rovná a nohy vedle uší. Toto je nejběžnější typ polohy koncem dolů.
  • Úplný závěr (ohnutý) závěr je, když se dítě objeví, jako by sedělo se zkříženýma nohama, s nohama ohnutými na bocích a kolenou.
  • nicotný závěr je, když se jedna nebo obě nohy dítěte narodí první místo pánve. Toto je častější u dětí narozených předčasně nebo před datem jejich porodu.[3]

Kromě výše uvedeného lze narození v koncem pánevním, u kterého je křížová kost (sacrum) jmenovatelem plodu, klasifikovat podle polohy plodu. Takto existují všechny sacro-anterior, sacro-transverse a sacro-posterior pozice, ale nejběžnějším porodem je poloha levá sacro-anterior.[4] Sacro-anterior označuje snadnější porod ve srovnání s jinými formami.

Dvojčata[editovat | editovat zdroj]

Zamčená dvojčata (otočené a neotočené)[5]

U těhotenství dvojčat je velmi běžné, že jedno nebo obě děti jsou v pozici koncem pánve dolů. Dvojčata většinou nemají šanci se otočit, protože se rodí předčasně. Pokud jsou obě děti v poloze koncem pánevním a matka rodí předčasně, může být nejlepší volbou císařský řez. Přibližně 30–40 % dvojčetných těhotenství má za následek, že pouze jedno dítě je v pozici koncem pánve. Pokud tomu tak je, mohou se děti narodit vaginálně.[6] Po porodu prvního dítěte, které není v poloze koncem pánve, se může dítě, které je v poloze koncem pánve, otočit, pokud k tomu nedojde, může být proveden jiný postup nazývaný extrakce závěru. Extrakce závěru je postup, při kterém porodník popadne nohy druhého dvojčete a vtáhne ho do porodního kanálu. Pomůže to s porodem druhého dvojčata vaginálně.[6] Je-li však druhé dvojče větší než první, mohou vzniknout komplikace s vaginálním porodem druhého dvojčete a měl by být proveden císařský řez. Občas může být první dvojče (dvojče nejblíže k porodnímu kanálu) v poloze koncem pánve dolů, zatímco druhé dvojče je v hlavové poloze (vertikální). V takovém případě jsou rizika komplikací vyšší než obvykle. Zejména závažná komplikace je známá jako zamčená dvojčata. To je, když obě děti během porodu blokují své brady. Pokud k tomu dojde, měl by být ihned proveden císařský řez.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Breech birth na anglické Wikipedii.

  1. a b HOFMEYR, GJ; HANNAH, M; LAWRIE, TA. Planned caesarean section for term breech delivery.. The Cochrane Database of Systematic Reviews. 21 July 2015, s. CD000166. DOI 10.1002/14651858.CD000166.pub2. PMID 26196961. (anglicky) 
  2. CONDE-AGUDELO, A. Planned caesarean section for term breech delivery: RHL commentary (last revised: 8 September 2003) [online]. Geneva: World Health Organization [cit. 2016-02-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. TIDY, C. Breech Presentations (last revised 11/03/2013) [online]. [cit. 2016-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. KONAR, Hiralal. Dc dutta's textbook of obstetrics. 7th. vyd. [S.l.]: Mcgraw-Hill, 2014. ISBN 978-93-5152-067-2. S. 376. (anglicky) 
  5. Twin Breech [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. a b Delivery of Breech Second Twin [online]. [cit. 2016-05-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]