Pomeranian

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čistokrevný pomeranian

Pomeranian (pomořan) je společenské trpasličí plemeno psa. Vyvíjel se v Pomořansku, oblasti dnešního pomezí Německa a Polska, dále pak v USA a v Anglii. Pro svůj vzhled plyšového medvídka je oblíben po celém světě.[1]

Vzhled a povaha[editovat | editovat zdroj]

Řadí se mezi trpasličí plemena a jeho výška je cca do 22 cm, váha většinou okolo 1,8 - 3 kg. Srst se skládá z podsady a krycí části. I přesto, jak je pomeranian chlupatý, nelíná. Má kulatou hlavu, kulaté malé uši, posazené dále od sebe, krátký čenich s výrazným stopem, kompaktní kostru se silnými, rovnoměrně osrstěnými končetinami. Barva může být od bílé, oranžové, přes krémovou, modrou, hnědou až po černou. Pomeranian je řazen mezi společenská plemena.

Pomeranian vs. německý trpasličí špic[editovat | editovat zdroj]

Plemeno pomeranian bývá často zaměňováno s plemenem německého špice. Německý trpasličí špic, má hlavu klínovitou, menší, s většíma špičatýma ušima blíže k sobě, uši jsou posazené navrchu hlavy, čenich je dlouhý, špičatý, nohy tenké, méně osrstěné než zbytek těla, kostra není tak kompaktní jako u pomeraniana. Něm. trp. špicové dvakrát do roka silně línají, plemeno pomeranian, který má bohatou srst, při pravidelném pročesávání a přistřihování, většinou  minimálně líná a nechává srst v kartáči, takže jeho srst tzv. nesněží po podlaze. Ocas klasického něm. špice je zahnutý a posazený na bok. V Česku se tato dvě plemena moc nerozeznávají, zatímco v ostatních zemích Evropy, dále pak v USA a Thajsku jsou tato plemena již dávno rozdělena a každé má svůj vlastní plemenný standard. [2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pomeranian je miniaturní šibalský plyšák, který miluje lidi. iDNES.cz [online]. 2014-10-22 [cit. 2017-03-24]. Dostupné online. 
  2. WWW.FUTUREXP.NET, all: Future eXPerience -. Problémy s chovem pomeraniana v ČR (část 1.) - Plemeno - Chov špiců -- Špic v ČR - Spicove.cz. www.spicove.cz [online]. [cit. 2017-03-24]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]