Pokroková socialistická strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Pokroková socialistická strana (arabsky: al-hizb al-taqadummi al-ishtiraki) je libanonská politická strana. Ideologicky se jedná o sociálně demokratickou a nesektářsky sekulární stranu, v praxi je však většinou podporována obyvateli drúzského vyznání.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Strana byla založena 5. ledna 1949 a registrována dne 17. března téhož roku. V roce 1951 uspořádala první konferenci arabských socialistických stran. V padesátých, šedesátých a sedmdesátých letech měla strana mezi třemi až šesti zástupci v parlamentu. Následně se stala významným členem Libanonského národního hnutí, které podporovalo libanonskou arabskou identitu a sympatizovalo s Palestinci. Přes počáteční nechuť strana přistoupila k vybudování silné milice, která se ukázala být jednou z nejsilnějších v rámci libanonské občanské války (1975-1990). Socialisté bojovali proti milícím strany Katáib (tzv. falangistů). Největší porážkou strany bylo zabití jejího dlouhodobého vůdce Kamala Jumblatta. Po stažení izraelských vojsk vytvořila vysoce funkční administrativu v oblastech pod její kontrolou. Po obnovení ústavního řádu v roce 1990 se sice strana podílela na několika vládách, nicméně následně přešla do opozice proti syrskému vlivu na libanonskou politiku (souhlasila sice s omezenou přítomností syrské armády, odmítala však roli syrských zpravodajských služeb).

PSS stojí v opozici vůči islamistickým stranám, požaduje odzbrojení Hizballáhu a potlačení prosyrských a proíránských skupin, je zapojena do Aliance 14. března. Na mezinárodní úrovni kooperuje se socialistickými stranami, je plnoprávným členem Socialistické internacionály.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]