Přeskočit na obsah

Plus ultra (heslo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Plus ultra (latinsky [pluːs ˈʊltraː], španělsky [plus ˈultɾa]) je latinská fráze a národní motto Španělska. Je převzato z osobního hesla Karla V. (1500–1558), císaře Svaté říše římské a španělského krále, kde vládl jako Karel I. Heslo je obrácením původní fráze „non plus ultra“ („Dál už nic“). Nápis stál údajně jako varování na Herkulových sloupech v Gibraltarském průlivu. Ve starověku byly Herkulovy sloupy označovány jako konec světa. Karel přijal motto po objevení Nového světa mořeplavcem Kolumbem. Lze jej vyložit také metaforické doporučení nestát na místě, riskovat a usilovat o dokonalost.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Toto heslo navrhl mladému králi v roce 1516 jeho lékař a poradce Luigi Marliano.[1][2] Bylo to heslo Marlianovy vize křesťanské říše přesahující hranice Starého světa. Souviselo zejména s touhou přivést Reconquistu přes Gibraltar do severní Afriky. Při vstupu Karla V. do Burgosu v roce 1520 byl postaven oblouk nesoucí na jedné straně nápis „Plus ultra“ a na druhé „Celá Afrika pláče, protože ví, že máte klíč (k Gibraltaru) a musíte být jejím pánem (All of Africa weeps because it knows that you have the key [Gibraltar and] have to be its master)“.[2]

Heslo císaře Karla V.[editovat | editovat zdroj]

Dřevěné obložení v paláci v Alhambra v Granadě (Španělsko), s heslem „plus ultra“ (ve staré francouzštině „plus oultre“).

Toto heslo je poprvé zaznamenáno na opěradle Karlovy židle v kostele Sv. Guduly v Bruselu. Původní francouzské heslo "Plus oultre" bylo přeloženo do latiny z důvodu nevůle Španělů vůči habsburskému císaři pro jeho francouzské poradce a ministry, které si Karel s sebou přivedl do Španělska.[2]

Heslo ve Španělsku zůstalo populární i po smrti Karla V. Bylo použito habsburskou propagandou k povzbuzení španělských mořeplavců ignorovat stará varování a plout dál za Herkulovy sloupy. Dnes je heslo součástí španělské vlajky i znaku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plus ultra na anglické Wikipedii.

  1. GIOVIO, Paolo. Diálogo delas empresas militares y amorosas, compuesto en lengua italiana. [s.l.]: [s.n.], 1658. Dostupné online. 
  2. a b c FERER, Mary Tiffany. Music and Ceremony at the Court of Charles V. [s.l.]: The Boydell Press, 2012. Dostupné online. ISBN 9781843836995. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]