Plicní nákaza skotu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Plicní nákaza skotu neboli bovinní nakažlivá pleuropneumonie (anglicky lung plague nebo Contagious Bovine Pleuropneumonia = odtud zkratka CBPP) je vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění skotu a dalších volně žijících přežvýkavců charakterizované zánětem plic a pohrudnice. Onemocnění je rozšířené zejména v Africe a některých částech Asie.[1] Ve vyspělých zemích se terapie neprovádí a případný vznik nákazy se řeší radikální likvidací ohniska. V některých endemických oblastech v Africe se provádí preventivní vakcinace.[2]

Původce[editovat | editovat zdroj]

Onemocnění způsobuje baktérie Mycoplasma mycoides poddruh mycoides, small colony (SC) type. Tyto bakterie z rodu Mycoplasma měří pouhých 0,2-0,3 μm, jsou málo odolné ve vnějším prostředí a mají silnou afinitu k epitelu dýchacích cest.

Vnímavost a cesty šíření[editovat | editovat zdroj]

K onemocnění je vnímavý nejvíce skot, dále pak buvoli, velbloudi, antilopy. Kozy a ovce jsou prakticky rezistentní - u těchto malých přežvýkavců se vyskytují jiné příbuzné druhy mykoplasmat a mají obdobný průběh jako plicní nákaza.[3] Infikovaná zvířata vylučují baktérie M. mycoides subs. mycoides SC v nosním výtoku, moči, mléku a plodových vodách. Úmrtnost skotu při plicní nákaze se pohybuje až do 50 %, nemocnost ve stádě až do 100 %.

Klinické příznaky[editovat | editovat zdroj]

Inkubační doba se pohybuje v rozmezí od 3 týdnů do 4 měsíců. Nemocná zvířata jsou vyhublá, apatická, kašlou a mají výtok z nosu. Dýchaní je pro nemocná zvířata bolestivé a namáhavé.

Diagnostika[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Merck Veterinary Manual (2006).
  2. Word Organization for Animal Health.
  3. Kusiluka LJ, Sudi FF. Review of successes and failures of contagious bovine pleuropneumonia control strategies in Tanzania.. Prev Vet Med. 2003, roč. 59, čís. 3, s. 113-23. PMID 12809757. (anglicky)