Panský pivovar Třeboň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Pivovar Třeboň)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Panský pivovar Třeboň
Pivovar (Třeboň), Třeboň.jpg
Místo Třeboň
Založen 1379
Adresa Třeboň, Česko
Oficiální web www.pivovar-regent.cz
Kód památky 39363/3-2270 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pivovar Třeboň je pivovar prodávající pivo pod obchodní značkou Bohemia Regent. Nachází se v historickém jádru města Třeboň. Spadá do části Třeboň I.

Letecký pohled na pivovar

Historie[editovat | editovat zdroj]

Průčelí jedné z budov pivovaru

Pivovar Třeboň byl založen v roce 1379. V průběhu středověku rostla jeho dobrá pověst a po roce 1698 se již ve vlastnictví knížete Schwarzenberga přestěhoval do bývalé rožmberské zbrojnice s vchodem z Trocnovského náměstí. Přestavba pivovaru do současné podoby se uskutečnila ve druhé polovině 19. století. Na začátku dalšího století už má sklady nejen v Čechách ale i např. ve Vídni či Lvově[1]. Na její přestavbě se podíleli italští stavební mistři bratři de Maggi, vídeňský Carlo Martinelli a pražský stavitel Paolo Ignác Bayer.

V roce 2013 byla na nádvoří knížecího pivovaru obnovena rozměrná kamenná "pivní kašna" s výčepními kohouty na barokní kružbě a velkou piniovou (či chmelovou) kamennou šiškou na centrálním sloupu.

Obě světové války měly za následek pokles výroby, během druhé světové války byla výroba zcela zastavena a obnovena až po roce 1945[1]. V té době také pivovar přechází z vlastnictví Schwarzenbergů pod Jihočeské pivovary se sídlem v Českých Budějovicích, kde zůstává do konce roku 1988 až na období 1953 - 1955, kdy byl součástí n.p. Třeboňské pivovary spolu se závody Tábor a Jindřichův Hradec[1]. Tehdy pivovar získává státní podnik Pivovary České Budějovice a po privatizaci roku 1992 se pivovar stává součástí a.s. Jihočeské pivovary. V srpnu 2000 pak pivovar kupuje akciová společnost Bohemia Regent.

Druhy piva[editovat | editovat zdroj]

Jedna z budov na hlavním dvoře

V současné době se vyrábí cca 80 000 hl ročně pod značkou Regent. Obchodní název pivovaru Regent je odvozen z historické postavy rytíře Jakuba Krčína z Jelčan (1533-1604), který byl zpočátku rožmberským úředníkem a později regentem rozsáhlého majetku pana Viléma z Rožmberka[1].

Pivo se vaří jak tradiční technologií s využitím spilky v areálu pivovaru tak moderním způsobem, který podstatně zkracuje výrobní cyklus. K výrobě se používá výhradně přírodních surovin. Pivovar nabízí následující druhy piva:

 • Bohemia Regent pivo výčepní světlé 10°
 • Bohemia Regent Jedenáctka super výčepní světlé pivo 11°
 • Bohemia Regent Premium - světlý ležák 12°
 • Bohemia Regent Premium - tmavý ležák 12°
 • Bohemia Regent Prezident speciální pivo světlé 14°
 • Bohemia Regent pivo Petra Voka 13°
 • Bohemia Regent speciální světlé kvasnicové nefiltrované pivo 16°
 • Bohemia Regent původní světlé výčepní pivo 8°
 • Bohemia Regent Renegát nealkoholické pivo

Jednotlivé druhy piva se úspěšně účastnily pivních soutěží - získaly např. tituly "Zlatá pivní pečeť 2006" 1. místo v kategorii "Speciální pivo světlé", "Zlatá pivní pečeť 2006" 1. místo v absolutní kategorii "Cena Velké poroty", 2. místo v kategorii "Světlé výčepní pivo" v soutěži "Pivo ČR 2007" České Budějovice nebo 3. místo v kategorii "Nealkoholické pivo" Dočesná 2007 Žatec[2].

Pivovar Regent spolupracuje se britským pivovarem JW Lees z Manchesteru, který je výhradním distributorem sudového piva Regent[3].

Další činnost[editovat | editovat zdroj]

Ležákové tanky, kde pivo zraje až 75 dní

U vstupní brány do areálu pivovaru se nachází maloobchodní pivovarská prodejna, kde se kromě piv Bohemia Regent také prodávají reklamní předměty a alkoholické nápoje firmy Fruko Schulz Jindřichův Hradec.

Na nádvoří pivovaru stojí Pivovarská pivnice, kde lze kromě běžně prodávaných druhů piva ochutnat i jinde těžko dostupné kvasnicové pivo. Příjemné posezení je i pod klenbami v podloubí hlavní brány s výhledem do Trocnovského náměstí, k Novohradské bráně a vstupní bráně k "Šupině", psí kuchyni a zámku.

Ze vstupní brány Knížecího pivovaru je vchod do pivovarské restaurace a Schwarzenberského sklípku. V létě je v provozu i restaurace na terase s hudbou, s výhledem na městské opevnění a hráz rybníka Svět.

U pivovaru má stanici okružní vyhlídkový "Třeboňský vláček", spojující obě třeboňské lázně, přes Masarykovo náměstí a Schwarzenberskou hrobku.

Do pivovaru lze po objednávce přijít na prohlídku s průvodcem a ochutnávkou piva. Zrekonstruovanou sladovnu si lze pronajmout pro pořádání večírků či společenských akcí, pivovar také nabízí krátkodobé zapůjčování chladicích a výčepních zařízení.

V rekreační oblasti Chlumu u Třeboně pivovar provozuje ubytovací zařízení s více než 200 lůžky, restaurací a sportovním areálem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d Bohemia Regent, a.s. - historie [online]. Bohemia Regent, a.s. [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. 
 2. Bohemia Regent, a.s. - produkty [online]. Bohemia Regent, a.s. [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. 
 3. Bohemia Regent, a.s. [online]. Bohemia Regent, a.s. [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]