Pivovar Třeboň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pivovar Třeboň
Pivovar (Třeboň), Třeboň.jpg
MístoTřeboň
Založen1379
AdresaTrocnovské nám. 124, Třeboň, 379 01, Česko (Třeboňský knížecí pivovar)
Oficiální webwww.pivovar-regent.cz
IČO25189298
Kód památky39363/3-2270 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pivovar Třeboň je pivovar prodávající pivo pod obchodní značkou Bohemia Regent. Nachází se v historickém jádru města Třeboň. Spadá do části Třeboň I.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Průčelí jedné z budov pivovaru

Pivovar Třeboň byl založen v roce 1379. V průběhu středověku rostla jeho dobrá pověst a po roce 1698 se již ve vlastnictví knížete Schwarzenberga přestěhoval do bývalé rožmberské zbrojnice s vchodem z Trocnovského náměstí. Přestavba pivovaru do současné podoby se uskutečnila ve druhé polovině 19. století. Na začátku dalšího století už má sklady nejen v Čechách, ale i například ve Vídni či Lvově.[1] Na její přestavbě se podíleli italští stavební mistři, bratři de Maggi, vídeňský Carlo Martinelli a pražský stavitel Paolo Ignác Bayer.[2]

V roce 2013 byla na nádvoří knížecího pivovaru obnovena rozměrná kamenná „pivní kašna“ s výčepními kohouty na barokní kružbě a velkou piniovou (či chmelovou) kamennou šiškou na centrálním sloupu.[3]

Obě světové války měly za následek pokles výroby, během druhé světové války byla výroba zcela zastavena a obnovena až po roce 1945.[1] V té době také pivovar přechází z vlastnictví Schwarzenbergů pod Jihočeské pivovary se sídlem v Českých Budějovicích, kde zůstává do konce roku 1988 až na období 1953–1955, kdy byl součástí n.p. Třeboňské pivovary spolu se závody Tábor a Jindřichův Hradec[1]. Tehdy pivovar získává státní podnik Pivovary České Budějovice a po privatizaci roku 1992 se pivovar stává součástí a.s. Jihočeské pivovary. V srpnu 2000 pak pivovar koupila akciová společnost Bohemia Regent.

Druhy piva[editovat | editovat zdroj]

Jedna z budov na hlavním dvoře

Piva se vyrábí cca 80 000 hl ročně pod značkou Regent. Obchodní název pivovaru Regent je odvozen z historické postavy rytíře Jakuba Krčína z Jelčan (1533-1604), který byl zpočátku rožmberským úředníkem a později regentem rozsáhlého majetku pana Viléma z Rožmberka[1].

Pivo se vaří jak tradiční technologií s využitím spilky v areálu pivovaru, tak moderním způsobem, který podstatně zkracuje výrobní cyklus. K výrobě se používá výhradně přírodních surovin.[zdroj?] Pivovar nabízí následující druhy piva:[4]

 • Světlé výčepní – alkohol 3,9 % obj. (dřívější Desítka)
 • Třeboňské pivo světlé výčepní – alkohol 4,6 % obj. (dřívější Jedenáctka)
 • Premium světlý ležák – alkohol 5,0 % obj. (dřívější Dvanáctka)
 • Premium tmavý ležák (dřívější Dvanáctka)
 • Prezident – alkohol 6,0 % obj. (dříve premium speciál 14)
 • Pivo Petra Voka – alkohol 5,3 % obj. (dříve speciální řezané 13)
 • Český granát – organické žitné bio pivo, alkohol 4,3 % obj.
 • Nepasterizované kvasnicové pivo – světlý ležák, alkohol 5,0 % obj.
 • Kníže –  alkohol 7,2 % obj. (dříve premium speciál 16)
 • Escobeer IPA – ovesné pivo, alkohol 5,6% obj.
 • Lady Vanilla – alkohol 4,7 % obj.
 • Bohemia Regent Renegát – alkohol nejvýše do 0,5% obj.[5]

Jednotlivé druhy piva se úspěšně účastnily pivních soutěží – získaly např. tituly „Zlatá pivní pečeť 2006“ 1. místo v kategorii „Speciální pivo světlé“, „Zlatá pivní pečeť 2006“ 1. místo v absolutní kategorii „Cena Velké poroty“", 2. místo v kategorii „Světlé výčepní pivo“ v soutěži „Pivo ČR 2007“ České Budějovice nebo 3. místo v kategorii „Nealkoholické pivo“ Dočesná 2007 Žatec[6].

Pivovar Regent spolupracuje se britským pivovarem JW Lees z Manchesteru, který je výhradním distributorem sudového piva Regent.[7]

Již nevyráběné druhy[editovat | editovat zdroj]

 • Světlé výčepní – alkohol 2,7 % obj. (dřívější Osmička)

Další činnost[editovat | editovat zdroj]

Ležákové tanky, kde pivo zraje až 75 dní

U vstupní brány do areálu pivovaru se nachází maloobchodní pivovarská prodejna, kde se kromě piv Bohemia Regent také prodávají reklamní předměty a alkoholické nápoje firmy Fruko Schulz Jindřichův Hradec.

Na nádvoří pivovaru stojí Pivovarská pivnice, kde lze kromě běžně prodávaných druhů piva ochutnat i jinde těžko dostupné kvasnicové pivo. Příjemné posezení je i pod klenbami v podloubí hlavní brány s výhledem do Trocnovského náměstí, k Novohradské bráně a vstupní bráně k "Šupině", psí kuchyni a zámku.

Ze vstupní brány Knížecího pivovaru je vchod do pivovarské restaurace a Schwarzenberského sklípku. V létě je v provozu i restaurace na terase s hudbou, s výhledem na městské opevnění a hráz rybníka Svět.

U pivovaru má stanici okružní vyhlídkový "Třeboňský vláček", spojující obě třeboňské lázně, přes Masarykovo náměstí a Schwarzenberskou hrobku.

Do pivovaru lze po objednávce přijít na prohlídku s průvodcem a ochutnávkou piva. Zrekonstruovanou sladovnu si lze pronajmout pro pořádání večírků či společenských akcí, pivovar také nabízí krátkodobé zapůjčování chladicích a výčepních zařízení.

V rekreační oblasti Chlumu u Třeboně pivovar provozuje ubytovací zařízení s více než 200 lůžky, restaurací a sportovním areálem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d Bohemia Regent, a.s. - historie [online]. Bohemia Regent, a.s. [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. 
 2. Třeboň-pivovar Regent. www.turistika.cz [online]. [cit. 2020-09-06]. Dostupné online. (česky) 
 3. Šumavský rozcestník : pivní kašna, pivovar Regent Třeboň. www.sumava.cz [online]. [cit. 2020-09-06]. Dostupné online. 
 4. Pivovar Třeboň. www.pivovar-regent.cz [online]. [cit. 2020-09-06]. Dostupné online. 
 5. Renegát nalko pivo | Pivovar Trebon. www.pivovar-regent.cz [online]. [cit. 2020-09-06]. Dostupné online. 
 6. Bohemia Regent, a.s. - produkty [online]. Bohemia Regent, a.s. [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. 
 7. Bohemia Regent, a.s. [online]. Bohemia Regent, a.s. [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]