Piotr Morawski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Piotr Morawski
Narození27. prosince 1976
Varšava
Úmrtí8. dubna 2009 (ve věku 32 let)
Dhaulágirí
Místo pohřbeníDhaulágirí
Povoláníhorolezec
Oceněnírytíř Řádu znovuzrozeného Polska
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Piotr Morawski (27. prosince 19768. dubna 2009, Dhaulágirí, Nepál) byl polský horolezec, který se nejvíce proslavil prvním zimním výstupem na Šiša Pangmu. Zahynul v roce 2009 na Dhaulágirí.

Horolezecké úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Jeho první pokus o výstup na osmitisícovku byl neúspěšný pokus o první zimní výstup na K2 v roce 2003 pod vedením Krzysztofa Wielickeho. Během této výpravy se on a Děnis Urubko dostali do výšky 7650 metrů, což byl do 16. ledna 2021 výškový rekord na K2 v zimě. O rok později se pokoušel rovněž v zimě a opět neúspěšně o Šiša Pangmu. Na vrchol této hory se mu však podařilo vystoupit poprvé v zimním období v roce 2005 spolu se Simone Morem. Dvakrát se neúspěšně pokoušel o Annapurnu. Roku 2006 úspěšně vystoupil na Čo Oju a Broad Peak. Při těchto výstupech byl poprvé jeho partnerem slovenský horolezec Peter Hámor. O rok později se Morawski, Hámor a Josef Kopold neúspěšně pokoušeli o prvovýstup západní stěnou K2. V roce 2008 dokázali Morawski s Hámorem během 14 dnů vystoupit na vrchol Gašerbrumu I a Gašerbrumu II.

Za záchranu několika horolezců na Annapurně byl Morawski vyznamenán cenou fair play.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Morawski a Hámor se v dubnu roku 2009 vydali na dvojvýpravu k Dhaulágirí a Manáslu. Než se však vůbec mohli pokusit o výstup na Dhaulágirí, tak Morawski spadl při sestupu z prvního tábora zpět do základního tábora ve výšce 5760 metrů do ledovcové trhliny o hloubce asi 30 metrů. Hámor k němu sestoupil a podařilo se mu Morawskeho vytáhnout, ale zanedlouho Morawski svým zraněním podlehl. Krátce po své smrti byl Morawski vyznamenán tehdejším polským prezidentem Lechem Kaczynskim řádem Polonia Restituta za rozvoj polského horolezectví a za proslavení Polska ve světě. Morawski po sobě zanechal ženu Olgu a dva syny.

Úspěšné výstupy na osmitisícovky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]