Přeskočit na obsah

Phablet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Samsung Galaxy Note první, druhé a třetí generace

Phablet [ˈfæblɪt]IPA je přenosné zařízení s dotykovým displejem kombinující principy smartphonu a tabletu. Phablet bývá větší než smartphony, ale maximálně stejně velký jako nejmenší tablety. Rozměry displeje bývají mezi pěti a sedmi palci. Ty nejmenší počítačové tablety jsou zase vybaveny sedmipalcovými dotykovými monitory. Prostor mezi oběma kategoriemi vyplňují již takzvané phablety. Toto označení phablet vzniklo spojením slov phone a tablet.

Hlavní výhodou přístroje je kombinace dvou zařízení v jednom. Kvůli větší velikosti je ale téměř nemožné nosit přístroj v kapse u kalhot podobně jako mobilní telefon. V roce 2012 se většina phabletů prodávala na asijském trhu, kde se těšily popularitě. V závěru desátých let už většina chytrých telefonů měla displej větší než pět palců.[1] Telefon průměrné velikosti tedy lze označit za phablet.

Displeje jsou dostatečně velké pro pohodlné prohlížení webových stránek i k práci s e-maily a fotografiemi. Zároveň jsou ale kompaktnější než tradiční tablety.

V Německu se pro stejný typ přístrojů používá odlišné označení smartlet. Za první zařízení této třídy se tradičně pokládá Samsung Galaxy Note, který byl uveden na trh v roce 2011.

V České republice se během let zažil[zdroj⁠?] počeštěný termín tabletofon, který je používán pro označení telefonů s úhlopříčkou displeje od 5,5 palců.[zdroj⁠?]

Modely (podle abecedy)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]