Phablet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Samsung Galaxy Note první, druhé a třetí generace

Phablet [ˈfæblɪt] IPA je přenosné zařízení s dotykovým displejem kombinující principy smartphonu a tabletu. Phablet bývá větší než smartphony, ale maximálně stejně velký jako nejmenší tablety. Rozměry displeje bývají mezi pěti a sedmi palci. Ty nejmenší počítačové tablety jsou zase vybaveny sedmipalcovými dotykovými monitory. Prostor mezi oběma kategoriemi vyplňují již takzvané phablety. Toto označení phablet vzniklo spojením slov phone a tablet.

Hlavní výhodou přístroje je kombinace dvou zařízení v jednom. Kvůli větší velikosti je ale téměř nemožné nosit přístroj v kapse u kalhot podobně jako mobilní telefon. V roce 2012 se většina phabletů prodávala na asijském trhu, kde se těšily popularitě.

Displeje phabletů mají velikost od pěti do sedmi palců, což je podle výrobců naprostý ideál. Jsou totiž dostatečně velké pro pohodlné prohlížení webových stránek i k práci s e-maily a fotografiemi. Zároveň jsou ale kompaktnější než tradiční tablety, a tak se bez problémů vejdou do kapsy u kalhot. Není tedy problém brát je kamkoliv s sebou.

V Německu se pro stejný typ přístrojů používá odlišné označení smartlet. Za první zařízení této třídy se tradičně pokládá Samsung Galaxy Note, který byl uveden na trh v roce 2011.

V České republice se během let zažil počeštěný termín tabletofon, který je používán pro označení telefonů s úhlopříčkou displeje od 5,5 palců.

Modely (podle abecedy)[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]