Petr Torák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Torák
Petr Torák s insignií Řádu britského imperia
Petr Torák s insignií Řádu britského imperia
Narození 8. března 1981 (39 let)
Etnikum Romové
Povolání policista
Ocenění člen Řádu britského impéria
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Torák, MBE (* 8. března 1981) je britský policista romské národnosti pocházející z České republiky. Je držitelem Řádu britského impéria.[1][2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Torák se narodil 8. března 1981 a studoval Právní akademii v Liberci. V roce 1999 odešel do Spojeného království, kde požádal o azyl po sérii rasově motivovaných útoků. Nejprve pracoval jako dobrovolník v advokátní kanceláři, po získání pracovního povolení začal pracovat ve fast foodu, v zemědělství, u bezpečnostní služby a poté u policie.

Od roku 2006 Torák pracoval ve městě Peterborough jako policista, věnuje se práci s menšinami a s přistěhovaleckými komunitami. V roce 2010, spolu s Jozefem Kopečným, založil komunitní skupinu COMPAS (Community Partnership Group) kde společně s Kopečným organizují a pořádají akce pro českou a slovenskou komunitu žijící v Peterborough.

V roce 2013 spolu-založil policejní asociaci GRTPA (Gypsy Roma Traveller Police Association), která má za cíl podporovat policisty z řad Romů a Travellerů.

V říjnu 2015 obdržel Řád britského impéria a tak se stal prvním českým Romem, který se stal nositelem tohoto Řádu. Hovoří anglicky, polsky a portugalsky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Británií oceněný Rom Petr Torák — Události. www.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2017-08-05]. Dostupné online. (česky) 
  2. Interview ČT24 — Petr Torák, romský policista, člen řádu Britského impéria. Česká televize [online]. [cit. 2017-08-05]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]