Peter Dazeley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Peter Dazeley
Narození1948 (74–75 let)
Alma materHolland Park School
Povolánífotograf
Oceněnímedaile Britského impéria
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Katalog k výstavě 21st Century Platinum Exhibition
Solarised Platinum Man Photography Dazeley
Peter Dazeley: výtvarná fotografie jehlicovité ryby s využitím rentgenového záření
Peter Dazeley: Terrence Higgins Trust

Peter Dazeley (* 1948 West Kensington, Londýn, Anglie), známý jako Dazeley, je anglický fotograf žijící a pracující v Londýně. Věnuje se výtvarnému umění, reklamě, anamorfnímu stylu a fotografii aktu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v South Kensington v Londýně v roce 1948 jako syn Williama a Fredy Dazeleyových. Trpí dysleksií a školu opustil v 15. letech bez formální kvalifikace. Je ženatý a má jednu dceru, žijí v Coombe Hill, Surrey, Anglie.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Studoval fotografii na Holland Park Comprehensive[1] a v roce 1963 začal pomáhat fotografovi Petru Sowerbymu ve firmě Essex West Studios na Fleet Street v Londýně. Jeho práce získala ocenění od organizací po celém světě, včetně Asociace fotografů[2], Královské fotografické společnosti ve Spojeném království[3], EPICA[4] ve Francii, časopisu Applied Arts Magazine[5] v Kanadě a také společností Graphis Inc.[6]

Dazeley pracuje s fotografickou metodou platinotisku, ve svých projektech využívá rentgenové záření, květiny, těhotné ženy, anamorfismus, nahotu, a solarizace (Sabatierův efekt) Má vlastní studio v londýnské čtvrti Chelsea

V roce 1977 se stal členem Asociace fotografů a doživotním členem v roce 1984. V současné době je členem společnosti Design and Artists Copyright Society DACS.

Styl[editovat | editovat zdroj]

Používá celou řadu technik. Věnuje se tématu zátiší, portrétní fotografii, výtvarné fotografii, reklamní fotografii, životnímu stylu nebo fotografuje elektrárny. V reklamní fotografii používá malou hloubku ostrosti a rozostřené anamorfní postavy, jako například v kampani pro společnost Terrence Higgins Trust. Ve výtvarné fotografii využívá rentgenové záření, fotografuje například různé živočichy - ryby, mušle, raky, ale také revolver.[7]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Sběratel moderního umění Kay Hartenstein Saatchi přirovnal Dazeleyho platinotisky s dílem surrealisty Man Raye. Andrew Coningsby z Coningsby Gallery jej označil za inovativního fotografa. Gavin Blyth z časopisu Image Magazine přirovnal jeho solarizované anamorfní postavy k dílům Alberta Giacomettiho.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHARTERS, David. Allen Clarke. Liverpool Daily Post. July 19, 2007. Dostupné online [cit. 2008-10-13]. (anglicky) 
  2. The Association of Photographers, The Awards, ISBN 0-611-00915-3, Produced by Mandarin Offset Limited, Published in the UK by Reed Information Services, 1995, str. 142, Commissioned Series Colour.
  3. The Royal Photographic Society, International Print exhibition catalogue 2000, page 8, Bronze medal; the Royal Photographic Society, International Print exhibition catalogue 2001, pages 10 85, Bronze medal; the Royal Photographic Society, International Print exhibition catalogue 2004, pages 13 71, Bronze medal.
  4. EPICA, Book 11, ISBN 2-88046-399-8, Published in Switzerland by Rotovision SA, Printed in Hong Kong, 1998, page 18, Pro Prize Advertising Photography.
  5. Applied Arts Magazine, 04, page 96, 'Turkey in basket', miscellaneous/ self promotion, page 105, 'Bench', unpublished.
  6. Graphis, Photography Annual 2010, http://www.graphis.com/latest/winners/toprecent/ Archivováno 12. 1. 2011 na Wayback Machine., Gold award 'Rhiannon' and Gold award 'As you get older you need to make more effort with your appearance'
  7. Silvershotz, The International Journal of Fine Art Photography, volume 5 edition 6, International Edition, issn 1832-5750 Published by Silvershotz International Limited, Edited in Australia, by Clive Waring-Flood, printed in UK, pages 40- 48

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]