Mírový oblouk (Blaine)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Peace Arch)
Jump to navigation Jump to search
Peace Arch
Peacearch-usside.jpg
Základní informace
Architekt Harvey Wiley Corbett
Poloha
Adresa Surrey, Blaine, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Další informace
Kód památky 96001493
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mírový oblouk (anglicky Peace Arch) je památník na kanadsko-americké hranici mezi městy Blaine a Surrey. 20,5 metrů vysoký památník postavil Sam Hill v roce 1921 věnovaný památce stoletého míru mezi Kanadou a Spojenými státy. Památník je postaven přesně na hranici v medianu mezistátní dálnice Interstate 5, která zde přechází v provinční British Columbia Highway 99. Na vrchu vlají vlajky obou zemí a nápisy na obou vlysech. Zatímco americký nápis hlásá „Children of common mother“, kanadský nápis „Brethren dwelling together in unity“. V oblouku samotném se nachází otevřené brány nad kterými je napsáno „May these gates never be closed.

Peace Arch se skládá ze státního parku na americké straně a provinčního parku na straně kanadské. Nachází se zde hlavní hraniční přechod na západě, který nebyl nikdy zavřen, což symbolizuje věčný mír mezi oběma národy. V Kanadě je oficiálním názvem přechodu Douglas, v památce prvního guvernéra dřívější kolonie Britská Kolumbie Sira Jamese Douglase. Právě díky památníku je ale známo především jako Peace Arch Crossing. Přechod je nejvytíženějším přechodem mezi Kanadou a USA západně od Detroitu.

Park byl už mnohokrát v historii místem konání různých demonstrací a protestů. V roce 1952 zde několikrát koncertoval zpěvák Paul Roberson, kterému bylo znemožněno překročit hranice kvůli americkému protikomunistickému hnutí. Vystupoval na nákladním voze s plochou korbou z americké strany pro kanadské publikum. Jedna kniha je jakousi biografií Mírového oblouku a to Sam Hill's Peace Arch: Remembrance of Dreams Past, vydaná v roce 2005 a napsaná Richardem Clarkem. 9. února 2010 dokonce navštívila park štafeta nesoucí olympijskou pochodeň pro ZOH 2010 ve Vancouveru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peace Arch na anglické Wikipedii.