Pavel Váně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pavel Váně (* 23. února 1949, Šumperk) je zpěvák, kytarista, skladatel, aranžér a producent.

Pavel Váně 2008

V polovině 60. let působí v různých brněnských skupinách (Atlantis, Synkopy 61). Poté zakládá s bubeníkem Zdeňkem Klukou legendární Progress Organization Progres 2, se kterou nahrává v roce 1971 kritikou vysoce ceněné album „Barnodaj“. Po rozpadu v roce 1971 hraje Pavel Váně mimo jiné s Marianem Vargou a jeho Collegium Musicum. V roce 1976 nahrává album Mauglí s některými spoluhráči z Progress Organization.

V roce 1978 vzniká rocková opera Dialog s vesmírem - audiovizuální program. Průkopnický čin který neměl do té doby v tehdejším Československu obdoby!! Na tomto projektu spolupracovali významní výtvarníci a umělci své generace. Námětem tohoto díla byla povídka Oskara Mana, zabývající se emigrací. Po odchodu z Progresu založil skupinu Bronz (Pavel Váně, Karel Horký, Richard Lašek).

Po různých zákazech, které vedly k ukončení její činnosti, vystupuje sólově, později v různých formacích, nejdéle s "heavy-folkovou" skupinou Bowle (Pavel Váně, Jiří Vondrák, Richard Lašek).

V roce 1992 stál u obnovení činnosti skupiny Progres, od té doby je také jejím kapelníkem. Skládá, natáčí scénickou hudbu a věnuje se producentské činnosti.V poslední době hodně cestuje - koncertuje pro karajany například v Jižní africe a USA. Vystupuje také občas s obnovenou skupinou Bronz, častěji s akustickou sestavou VKV (Váně, Kopřiva,Vondrák).

V říjnu 2008 oslavil 40 let umělecké činnosti se svojí mateřskou skupinou Progres / Progres 2 dvěma koncerty v brněnském Semilasse. Z těchto koncertů vznikl TV záznam, který byl vydán také na DVD.

Diskografie

Externí odkazy