Cesta (informatika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Path (informatika))
Skočit na: Navigace, Hledání

Cesta (používá se i anglické path) je v informatice označení pro cestu, která v člověkem čitelné podobě určuje umístění adresáře nebo souboru. Cesta může být absolutní (vyjádřená od kořene souborového systému) nebo relativní (vztažená k aktuálnímu pracovnímu adresáři).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kolem roku 1970 byl v Unixu představen znak lomítko („/“) jako oddělovač adresářů. Původní verze Microsoft DOS (MS-DOS 1.0), která byla vydána v roce 1981, ještě adresáře nepodporovala (na jednotce se používal jen kořenový adresář, nešlo vytvářet podřízené adresáře).

Velká část nástrojů (utilit) pro DOS dodala firma IBM. Na příkazovém řádku byl pro přepínače těchto nástrojů používán znak lomítko („/“) (a je v roce 2016 stále používáno – například příkaz dir /w vypíše obsah adresáře v širokém formátu). V unixových systémech je přepínače používán znak mínus („-“), přesněji je to znak spojovník. Když byla pro MS-DOS 2.0 představena podpora adresářů, přála si firma IBM zachovat zpětnou kompatibilitu s původními nástroji pro DOS, což znamenalo ponechat funkci znaku lomítko („/“) pro označení přepínačů. Protože znak lomítko již měl svou funkci přiřazenu, rozhodla se firma Microsoft, že místo něj použije pro oddělení adresářů znak zpětné lomítko („\“).[zdroj?]

Absolutní cesta[editovat | editovat zdroj]

Absolutní cesta je zápis od kořenového adresáře (v případě použití písmen též včetně písmene jednotky). V unixových systémech tedy vždy začíná znakem lomítko (/) a v systémech Windows pak označením diskové jednotky, například:

/etc/passwd
C:\Windows\System32\defrag.exe

Relativní cesta[editovat | editovat zdroj]

Relativní cesta se vztahuje k aktuálnímu pracovnímu adresáři, což je adresář, který je evidován jako vlastnost běžícího procesu (typicky v PCB). Relativní cesta je připojena k pracovnímu adresáři, a tak je získána absolutní cesta.

V unixových systémech lze říci, že relativní cesta začíná čímkoliv jiným, než lomítkem:

seznam.txt
./seznam.txt
public_html/index.php
../../etc/passwd

V prostředí Windows pak obdobně (s ohledem na název diskové jednotky), například:

boot.ini
C:Windows\System32\CONFIG.NT
..\ntuser.ini

Universal Naming Convention[editovat | editovat zdroj]

Na systémech Microsoft Windows je toto označováno jako UNC cesta, zkratka pro Universal Naming Convention nebo také Uniform Naming Convention. Specifikuje umístění síťového prostředku, sdíleného adresáře, souboru či tiskárny. Syntaxe UNC pro Windows má následující tvar:

\\<Název počítače>\<Sdílený adresář>\<Sdílený soubor>

UNC bývá také označována jako kompletní síťová cesta.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo cesta ve Wikislovníku