Cesta (informatika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Path (informatika))
Skočit na: Navigace, Hledání

Cesta (používá se i anglické path) je v informatice označení pro cestu, která v člověkem čitelné podobě určuje umístění adresáře nebo souboru. Cesta může být absolutní (vyjádřená od kořene souborového systému) nebo relativní (vztažená k aktuálnímu pracovnímu adresáři).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kolem roku 1970, Unix představil znak ("/") jako oddělovač adresářů. Původní verze Microsoft DOS (MS-DOS 1.0), která byla vydána v roce 1981, ještě nepodporovala adresáře jako takové.

Velká porce utilit pro DOS přišla od IBM. V příkazovém řádku těchto utilit, se začal také používat znak ("/"), nýbrž jako "přepínač" (stále se používá, příkaz dir /w vám vypíše obsah adresáře v širokém formátu). V unixových systémech se pro stejnou funkčnost používá znak ("-"). Když byla představena podpora adresářů jako další funkce v MS-DOS 2.0, tak si IBM přálo zachovat kompatibilitu s původními DOS utilitami, což zahrnovalo ponechat znak ("/") jako přepínač. Jelikož znak ("/") již měl svou funkčnost přiřazenou, rozhodl se Microsoft, že použíje "\", jako oddělovač adresářů.[zdroj?]

Absolutní cesta[editovat | editovat zdroj]

Absolutní cesta je zápis od kořenového adresáře (v případě použití písmen též včetně písmene jednotky). V unixových systémech tedy vždy začíná znakem lomítko (/) a v systémech Windows pak označením diskové jednotky, například:

/etc/passwd
C:\Windows\System32\defrag.exe

Relativní cesta[editovat | editovat zdroj]

Relativní cesta se vztahuje k aktuálnímu pracovnímu adresáři, což je adresář, který je evidován jako vlastnost běžícího procesu (typicky v PCB). Relativní cesta je připojena k pracovnímu adresáři, a tak je získána absolutní cesta.

V unixových systémech lze říci, že relativní cesta začíná čímkoliv jiným, než lomítkem:

seznam.txt
./seznam.txt
public_html/index.php
../../etc/passwd

V prostředí Windows pak obdobně (s ohledem na název diskové jednotky), například:

boot.ini
C:Windows\System32\CONFIG.NT
..\ntuser.ini

Universal Naming Convention[editovat | editovat zdroj]

Na systémech Microsoft Windows je toto označováno jako UNC cesta, zkratka pro Universal Naming Convention nebo také Uniform Naming Convention. Specifikuje umístění síťového prostředku, sdíleného adresáře, souboru či tiskárny. Syntaxe UNC pro Windows má následující tvar:

\\<Název počítače>\<Sdílený adresář>\<Sdílený soubor>

UNC bývá také označována jako kompletní síťová cesta.

Související články[editovat | editovat zdroj]