Park Kultury (stanice metra v Nižném Novgorodu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Park Kultury
Stát Rusko
Vznik 15. listopadu 1989
Linky Avtozavodskaya
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Park Kultury (rusky Парк Культуры) je jedna ze stanic metra Nižného Novgorodu. Je ze všech v síti nejjižnější, konečná Avtozavodské linky. Pojmenována je podle sousedního parku, umístěna je nedaleko Molodjožného prospektu.

Stanice byla otevřena 15. listopadu 1989, její projektový název zněl Ždanovskaja. Jedná se o hloubenou jednolodní stanici s ostrovním nástupištěm a dvěma výstupy vyvedenými do mělce umístěných vestibulů. Z nich pak navazují mnohé výstupy do okolního sídliště a k parku. Umělecké předměty ve stanici jsou dva, a to reliéfy s tematikou rekreace a odpočinku ve stylu socialistického realismu. Osvětlení zajišťují lustry zavěšené na stropě stanice. Od roku 1996 jsou však v nich umístěné sodíkové výbojky (patrně z úsporných důvodů), které tak zcela změnily ráz celého Parku Kultury. Jižním směrem dále za stanicí se nacházejí odstavné koleje. V současné době je celá stanice relativně vytížená, vzhledem k tomu, že sem směřuje mnoho linek příměstských autobusů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Park Kultury Metro v Nižném NovgoroduAvtozavodskaja směr Moskovskaja
  Park Kultury Kirovskaja
Park KulturyKirovskajaKomsomolskajaAvtozavodskajaProletarskajaDvigatěl RevoljucijiZarečnajaLeninskajaČkalovskajaMoskovskaja 2 Nižněnovgorodská městská dráhaGorkovskaja