Památník Pedra Almodóvara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Památník Pedra Almodóvara
Chybí zde svobodný obrázek
Základní údaje
Autor Enproyecto arquitectura
Rok vzniku 20072009
Popis
Materiál železobeton
Umístění
Umístění Calzada de Calatrava, Kastilie-La Mancha, Španělsko
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Calzada de Calatrava
Calzada de Calatrava
Lokalizace města

Památník Pedra Almodóvara (španělsky) Monumento a Pedro Almodóvar je železobetonová stavba/plastika, zbudovaná v letech 2007 – 2009 jako pocta uznávanému španělskému režisérovi a scenáristovi Pedru Almodóvarovi. Stavba je umístěna v plenéru režisérova rodného města Calzada de Calatrava v autonomní oblasti Kastilie-La Mancha.

Záměr a popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Záměrem vypsání architektonické soutěže bylo vytvořit dílo, vyjadřující úctu Pedra Almodóvara k jeho rodnému kraji ve spojení s jeho kinematografickou prací, věnovanou především španělskému kulturnímu prostředí. V soutěži zvítězil návrh architektů ze španělské projekční kanceláře Enproyecto arquitectura (Sergio García-Gasco Lominchar, Borja García Sanchos, Jorge Cortés Fibla).

Plochá stavba z červeně probarveného betonu je umístěna na mírném kopci na kraji města. Odstupňování v konstrukci je inspirováno tvarem prvních fotoaparátů. Stěny památníku mají reliéfní povrch a symbolizují rámeček filmového políčka, který zároveň ohraničuje krajinu přilehlého parku.

Na stavbu/plastiku byl použit samozhutnitelný beton, vhodný pro ukládání do bednění s texturou. Červená barva je oblíbenou barvou Pedra Almodóvara a symbolizuje jeho lásku k filmařskému řemeslu i k jeho rodné zemi.[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Architektura památníku Pedra Almodóvara umožňuje veřejnosti využít tento prostor několika způsoby, například jako

  • místo pro společenská setkávání, pořádání koncertů,[2] letní kino
  • scénu pro vyhlašování každoročně udělovaných cen pro filmaře (Almodovar’s awards)
  • vyhlídkovou terasu (belvedér)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LOMINCHAR, Sergio García-Gasco. Pocta Pedru Almodóvarovi/Tribute to Pedro Almodovar. Beton. Únor 2015, roč. 15, čís. 1, s. 48 – 49. Dostupné online. (čeština) 
  2. La Agrupación Musical Santa Cecilia de Calzada de Calatrava, segundo premio en el I Certamen Regional de Bandas de Música (španělsky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]