Paint Shop Pro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paint Shop Pro
Fotografie editovaná programem Corel Paint Shop Pro
Fotografie editovaná programem Corel Paint Shop Pro
Vývojář Jasc Software
Aktuální verze 2020 (1. srpna 2019)
Operační systém Windows 8
Windows 7
Windows 10
Typ softwaru bitmapový grafický editor, vektorový grafický editor a proprietární software
Licence sponzorská softwarová licence
Web www.corel.com/paintshoppro
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Corel Paint Shop Pro je počítačový program určený pro editaci rastrové a vektorové grafiky běžící na operačních programech Microsoft Windows.

Za vývojem programu Paint Shop Pro stojí společnost Jasc Software. První verze tohoto programu se jmenovala Paint Shop 1.0 a šlo o jednoduchý konvertor mezi soubory ve formátech BMP, GIF a PCX. Tato první verze byla vydána už v roce 1990. Do verze 4.12 šlo o shareware a je možno jej dodnes sehnat na různých stránkách s volně šiřitelnými programy. Novější verze programu už jsou určené pro komerční distribuci a legálně je možné je pouze koupit. Do verze 6.00 šlo o program pro práci s pouze rastrovou grafikou, s verzí 6.00 začal program podporovat i vektorovou grafiku. Dnes je PaintShop Pro lépe vybaven a plně srovnatelný s konkurencí jako je Adobe Photoshop CC.[1]

Mezi produkty Jasc Software patřily programy Paint Shop Pro, Paint Shop Pro Ultimate a Paint Shop Photo Album.

V roce 2004 tuto firmu koupila společnost Corel Corporation, která tento program začlenila do svého portfolia. Z vedení Jasc Software přešlo pod Corel pouze několik členů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. PaintShop Pro 2020 | Download Your Free Trial. www.paintshoppro.com [online]. [cit. 2019-10-13]. Dostupné online. (anglicky)