Paint Shop Pro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paint Shop Pro
Fotografie editovaná programem Corel Paint Shop Pro
Fotografie editovaná programem Corel Paint Shop Pro
VývojářJasc Software
Aktuální verze2023 (8. srpna 2022)
Operační systémWindows 8
Windows 7
Windows 10
Typ softwarurastrový grafický editor, vektorový grafický editor a proprietární software
Licenceproprietární licence
Webwww.corel.com/paintshoppro
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Corel Paint Shop Pro je počítačový program určený pro editaci rastrové a vektorové grafiky běžící na operačních systémech Microsoft Windows.

Program Paint Shop Pro byl vyvinut společností Jasc Software. První verze tohoto programu se jmenovala Paint Shop 1.0 a šlo o jednoduchý konvertor mezi soubory ve formátech BMP, GIF a PCX. Tato první verze byla vydána už v roce 1990. Do verze 4.12 šlo o shareware a je možno jej dodnes sehnat na různých stránkách s volně šiřitelnými programy. Novější verze programu už jsou určené pro komerční distribuci a legálně je možné získat pouze koupí.

Do verze 6.00 šlo o program pro práci s pouze rastrovou grafikou, s verzí 6.00 začal program podporovat i vektorovou grafiku. Dnes je PaintShop Pro lépe vybaven a plně srovnatelný s konkurencí jako je Adobe Photoshop CC.[1]

Mezi produkty Jasc Software patřily programy Paint Shop Pro, Paint Shop Pro Ultimate a Paint Shop Photo Album.

V roce 2004 tuto firmu koupila společnost Corel Corporation, která tento program začlenila do svého portfolia. Z vedení Jasc Software přešlo pod Corel pouze několik členů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PaintShop Pro 2020 | Download Your Free Trial. www.paintshoppro.com [online]. [cit. 2019-10-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]