Paakt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Paakt je zdánlivý, nicotný (nulitní) právní akt, z něhož nevyplývají následky, které jsou s ním jinak spojované, protože vůbec není rozhodnutím orgánu veřejné moci, nebo sice ano, ale mimo zákonem mu svěřenou pravomoc. Proto je neplatný od samého počátku (ex tunc), z právního hlediska neexistuje a nikoho nezavazuje.[1]

V České republice je legální definice nicotného rozhodnutí obsažena v § 77 správního řádu: Nicotné je rozhodnutí, k jehož vydání nebyl správní orgán vůbec věcně příslušný; to neplatí, pokud je vydal správní orgán nadřízený věcně příslušnému správnímu orgánu. Nicotné je dále rozhodnutí, které trpí vadami, jež je činí zjevně vnitřně rozporným nebo právně či fakticky neuskutečnitelným, anebo jinými vadami, pro něž je nelze vůbec považovat za rozhodnutí správního orgánu.

Pokud jde o případ nicotnosti rozhodnutí z prvního důvodu, tedy že ho vydal nepříslušný správní orgán, rozhodne o nicotnosti jemu nadřízený správní orgán, a to z moci úřední, tedy třeba i bez vnějšího podnětu. Pokud by šlo o zmíněné závažné vady rozhodnutí, bylo by nutné nicotné rozhodnutí napadnout u správního soudu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dušan Hendrych a kol., Právnický slovník, heslo Paakt, C.H.Beck, 2009