Přírodní rezervace Huai Kha Khaeng

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace Huai Kha Khaeng
IUCN kategorie Ia (Přísná přírodní rezervace)
Základní informace
Vyhlášení4. září 1972
Rozloha2 574 km²
Poloha
StátThajskoThajsko Thajsko
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
Huai Kha Khaeng
Huai Kha Khaeng
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Útočiště divokého života Thung Yai a Huai Kha Khaeng
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státThajskoThajsko Thajsko
Typpřírodní dědictví
Kritériumvii, ix, x
Odkaz591 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1991 (15. zasedání)

Přírodní rezervace Huai Kha Khaeng se rozkládá na ploše 2 780 km²[1] na západě Thajska. Zasahuje na území provincií Uthai Thani a Tak. Vyhlášena byla v roce 1972 a od roku 1991 je zapsána spolu se sousedním chráněným územím Thung Yai na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Je součástí soustavy chráněných území v oblasti tzv. Západního pralesního komplexu rozkládajícího se na pomezí Thajska a Myanmaru, který roste na ploše větší než 18 000 km².[2]

Většina parku se nachází v povodí řeky Kwai. Nejrozšířenějšími biomy jsou galeriové střídavě vlhké a deštné lesy, rostou zde i porosty bambusových lesů. Podnebí zde panuje tropické. Průměrný roční srážkový úhrn je 2000 až 2400 mm, monzunové období trvá od května do října.

Vegetace přechází od subtropické po tropickou. Park se nachází v dotykové oblasti čtyř různých bio-geografických oblastí, proto je zdejší fauna i flora velice pestrá.[3] Volně zde žijí tygři, sloni, levharti obláčkoví, tapíři, kopytníci arni, serau velký, jelínek vepří, řada primátů a dalších druhů.[4]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Huai Kha Khaeng in Thailand [online]. Protected Planet [cit. 2020-09-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-10. (anglicky) 
  2. Geografie [online]. Západní pralesní komplex, Nedotčená divočina na pomezí Thajska a Myanmaru [cit. 2020-09-18]. Dostupné online. 
  3. About Huai Kha Khaeng Wildlife Sanctuary [online]. thainationalparks [cit. 2020-09-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Thungyai - Huai Kha Khaeng Wildlife Sanctuaries [online]. World Conservation Monitoring Centre [cit. 2020-09-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]