Pásová bruska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pásová bruska Bosch PBS 7 AE
Pásová bruska Makita 9911
Stolní pásová bruska

Pásová bruska je dílenský obráběcí stroj (rovinná bruska) nebo ruční či stolní elektronářadí, sloužící k broušení povrchů různých materiálů, zejména dřeva, ale i plastů a kovů.

Pásové brusky používají „nekonečný“ brusný pás různých typizovaných šířek a zrnitostí, který je napnut mezi elektromotorem hnaným válcem a volným vodícím válcem.

Pásová bruska je určena zejména k broušení velkých a rovných ploch, má největší brusný úběr ze všech druhů brusek. Nejčastější použití je v truhlářské výrobě. Moderní pásové brusky mají i elektronickou regulaci otáček, která je důležitá při opracovávání materiálů, které by vysoká teplota vznikající při větších rychlostech broušení mohla poškodit. Většina brusek je vybavena přípojkou k odsávání vznikajícího prachu, některé mají externí zařízení, které tento prach zachycuje.

Brusný pás se napíná většinou pomocí rychloupínací páky. Nejnovější brusky mají i elektronicky řízené centrování pásu na válci. Většina strojů se také se speciálním zařízením dá použít jako stacionární brusné zařízení.