Rovinná bruska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Vodorovná rovinná bruska, vpravo nahoře magnetická upínací deska

Rovinná bruska je stroj na broušení rovinných ploch. Užívá se hlavně při dokončovacích pracích, kdy se z obrobku odebírá malé množství materiálu a obrobek dostává přesný tvar a malou hrubost povrchu. Skládá se ze stojanu s motorem a převodovkou, vodorovného stolu a vřeteníku, který obvykle obstarává svislý posuv kotouče.

Vodorovná rovinná bruska[editovat | editovat zdroj]

Osa vřetene je vodorovná a bruska brousí obvodem plochého brusného kotouče. Stůl, uložený na válečcích, vykonává poměrně rychlý podélný střídavý pohyb (obvykle s hydraulickým pohonem) a v úvratích stolu také příčný posuv. Obrobek je upevněn ke stolu buď upínkami, ve svěráku nebo nejčastěji na magnetickou upínací desku. Ta může být buďto elektromagnetická, anebo s permanentními magnety, které se pákou otočí do pracovní polohy. Při broušení se dosahuje velké přesnosti (běžně až 0,001 mm) a povrchu s malou hrubostí (Ra až 0,025 μm).[1]

Vedle broušení rovinných ploch lze na stroji pomocí tvarového kotouče brousit i velmi složité profily s vysokou přesností a kvalitním povrchem. Další výhoda je v tom, že lze brousit i velmi tvrdé materiály, například kalenou ocel nebo keramiku.

Další velkou výhodou je fakt, že za použití výše uvedeného tvarového kotouče, dorazových měrek (tzv. "Johannsonek"), kolíbky a hlavně tzv. "Sinusového svěráku" , lze vybrušovat předfrézované tvary v několika rovinách najednou, za předpokladu, že byl vzat při frézování hrubého tvaru ohled na technologický přídavek právě pro broušení na všech plochách, zakřiveních a rádiusech, které mají být opracovány broušením.

Svislá rovinná bruska[editovat | editovat zdroj]

Osa vřetene je svislá, brousí se čelem hrncového kotouče nebo hlavou osazenou brusnými kameny - tzv. „mandl“. Svislý přísuv obstarává vřeteník a obrobek je upnut na stole.[2] Stroj může odebírat větší množství materiálu. Povrch je méně kvalitní než u vodorovných rovinných brusek. Protože lze dosáhnout dobré rovinnosti a rovnoběžnosti ploch, využívá se zejména k opracování polotovarů.

Jednoduché jsou svislé stojanové spodní brusky, kde hrncový kotouč je zapuštěný zespodu do nepohyblivého stolu a obrobek se po stole posouvá ručně. Užívá se v kusové a zámečnické výrobě k úpravě povrchu bez velkých nároků na přesnost, zejména začišťování svarů.

Pásová bruska na dřevo

Pásová rovinná bruska[editovat | editovat zdroj]

Při obrábění dřeva a v poslední době i k broušení rovinných ploch na kovových obrobcích se často používají pásové brusky, které mají vysoký výkon, i když tvarová přesnost je nižší. Pásové brusky na dřevo mají vodorovný pás ve stole a obrobek se posouvá ručně. Při broušení kovů je pás obvykle umístěn na vřeteníku, který obstarává svislý posuv.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Řasa - Gabriel, Strojírenská technologie, str. 150-159.
  2. Řasa - Gabriel, Strojírenská technologie, str. 157.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jaroslav Řasa, Vladimír Gabriel: Strojírenská technologie 3 – 1. díl, Scientia, Praha 2005, ISBN 80-7183-337-1

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]