Orhan Çelebi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Orhan Çelebi
Narození 1412
Úmrtí 29. května 1453
Konstantinopol, Byzantská říše
Příčina úmrtí zavražděn
Vyznání Islám
Dynastie Osmanská
Děti Ali Šáh
Jahan Šáh
Vali Chán
Buga Chán
Otec Orhan Çelebi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orhan Çelebi (141229. května 1453) byl osmanský princ. Byl vnukem prince Sulejmana Çelebiho, který vládl evropské části říše, ale zemřel v boji o moc. Jeho otec, také Orhan, bojoval ve válce s Byzantskou říší, kde byl oslepen. Orhan poté odmalička žil na dvoře byzantského císaře jako rukojmí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Oblast v okolí Strumy měl oficiálně pod správou sultán Murad II, skutečným vlastníkem však byl Orhan. Sultán za tyto pozemky posílal 3 000 zlatých ročně Byzantské říši, aby je udržovala.

V roce 1440 byl jediným následníkem na osmanský trůn. Konkuroval mu pouze syn Murada II., Mehmed. Po smrti Murada v roce 1451 pak nastoupil Mehmed na trůn jako Mehmed II. Byzantský císař Konstantin XI. poslal Mehmedovi upozornění, že by měl za Orhana poslat peníze, které mu do té doby byli každoročně posílány. Zdůraznil také, že Orhan je jeden z dalších uchazečů o jeho trůn. Mehmed poté zaútočil na Konstantinopol a tento dopis bral jako záminku k útoku. Od dubna 1453 pak toto město obléhal.

Orhan se dobrovolně účastnil obrany města. Nechal postavit další hradby okolo moře; ty však turci také zbourali, když pronikli do města. Orhan se poté snažil utéct v převleku za řeckého mnicha, ale byl zajat a popraven.

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Orhan měl čtyři syny:

  • Ali Šáh
  • Jahan Šáh
  • Vali Chán
  • Buga Chán

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Орхан-челеби na ruské Wikipedii.