Přeskočit na obsah

Operace Valkýra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hitlerův hlavní stan po výbuchu bomby

Operace Valkýra (německy: Unternehmen Walküre) byl vládní plán v nacistickém Německu pro případ všeobecného zhroucení občanského pořádku, např. po bombardování měst nebo případném povstáním milionů nuceně nasazených cizinců pracujících v Říši. Podle tohoto plánu měla Teritoriální záložní armáda obnovit kontrolu nacistické vlády nad obyvateli.

Atentát[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Atentát na Hitlera z 20. července 1944.

Německý generál Friedrich Olbricht, generálmajor Henning von Tresckow a plukovník Claus von Stauffenberg plán pozměnili s úmyslem použít jej k převzetí kontroly nad německými městy, odzbrojení SS a zatčení nacistického vedení, jakmile bude zabit Hitler v plánovaném atentátu, a pak vyjednat ukončení války.

Atentát byl dvakrát odložen a pak 20. července 1944 proveden neúspěšně, protože porada s Hitlerem, na níž se měl odehrát, byla přesunuta mimo bunkr a tam poměrně slabá výbušná nálož měla mnohem menší účinnost.

Hitler byl jen lehce zraněn, nechal spiklence pozatýkat a zhruba 200 lidí pak popravit. Přesto šlo o jeden z nejvýznamnějších z mnoha pokusů o atentát na Hitlera.

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

    • Valkýra (film) – filmové zpracování tohoto atentátu z roku 2008
    • Stauffenberg (film) – německo-rakouský film o atentátu z roku 2004, zvaný též Operation Valkyrie

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Operation Valkyrie na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]