On demand

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

On demand odkazuje na služby nebo vlastnost, která se zaměřuje na potřeby uživatele pro okamžité uspokojení a bezprostřednost použití. Ve většině případů je hodnota návrhu na on-demand služby shrnuta v tom, že uživatel nebo spotřebitel služby se vyhýbá významné finanční investici a místo toho se podílí na „Pay as you go“ plánu - model, který umožňuje on-demand služby často výhodnější pro uživatele. Klasické řešení vyjde v řádu několika stovek tisíc, složité řešení CRM on-demand (SaaS) lze pořídit v řádu několika tisíc (například Salesforce, či CRM Hosting od Microsoftu) a jednodušší řešení počítá s náklady ve stovkách (například KIRA CRM). Velkou výhodou on-demand řešení je jeho možnost okamžitého používání a často také mnohem nižší náklady oproti klasickému řešení.

Některé typy On-demand služby zahrnují:

  • Video na vyžádání je typ pořizování videa, která umožňuje divákovi, aby měl přístup ihned, jako je například streaming internet nebo pay-per-view televizní nabídky. Příkladem může být například YouTube.
  • On-demand software je služba, které poskytuje software ihned. Typickým příkladem je například již zmíněné CRM. Tento typ služby nabízejí, je také často označován jako software jako služba
  • Tisk na vyžádání (print on demand), také známý jako publikování na požádání, je typ publikování, kdy autoři mohou mít své materiály k dispozici pro tisk bez nákladů na počáteční vyhlášení.