Odložená platba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Odložená platba je specifický typ platby na e-shopu. Jedná se o typ platby se specifickými podmínkami domluvenými mezi zákazníkem a prodejcem. Zprostředkovatelem odložené platby je v tomto případě služba poskytující službu odložené platby e-shopu nebo přímo internetový obchod. Zákazník má v tomto případě možnost zaplatit za zboží v prodloužené lhůtě až po jeho převzetí.

Odložená platba je alternativou kreditní karty, při níž není vlastnictví karty nutností a při které se naplatí při včasném zaplacení úroky[1]. V zahraničí tento způsob plateb zpopularizovala švédská společnost Klarna.

V Česku nabízí odloženou platbu firmy Twisto a Skip Pay (původně MALL Pay). Tyto služby nabízejí zaplacení zboží do 14 dní bez poplatků (nebo až do 50 dní v případě ověřeného účtu Plus), doplňkové služby jako například prodlouženou záruku, platební kartu i věrnostní programy[2].

Jak odložená platba funguje[editovat | editovat zdroj]

Rozdíl v nákupu přes odloženou platbu je v tom, že cenu produktu za zákazníka uhradí služba, která odloženou platbu zprostředkovává, a zákazník po prodloužené lhůtě zaplatí přímo jí, nikoli e-shopu. Zákazník musí projít schvalovacím procesem. Ten ale na rozdíl od bankovní půjčky probíhá výhradně online a během několika minut. Každá služba pracuje s vlastním scoringovým systémem, podle kterého určuje, jestli odloženou platbu zájemci poskytne.[3]

Skip Pay

Skip Pay nabízí u vybraných e-shopů jednotnou možnost odložit platbu o 14 dní bez poplatků, chce tak nahradit dobírku[4]. Pokud zákazník nezaplatí po uplynutí této lhůty, účtuje mu poplatek 100 korun za každých dalších 5 dní[2]. Své nákupy a faktury může uživatel sledovat v Skip Pay webové i mobilní aplikaci[5]. Platit lze stejně jako u Twista online platební kartou nebo převodem na účet.

Twisto

Twisto nabízí tři tarify služby: Online, Standard a Premium[6]. Online účet je zdarma, ale bez platební karty, Twisto Standard stojí měsíčně 49 korun, podporuje Apple Pay, službu rozdělení účtu mezi více uživatelů Twisto Split a nabízí vlastní platební kartu. Účet Premium za 99 korun měsíčně zahrnuje kromě služeb tarifů online a standard navíc cestovní pojištění a výhodnější zahraniční platby. Při nákupu přes Twisto přijde uživateli ke konci měsíce vyúčtování, které má splatnost 14 dní a které lze za poplatek i prodloužit. Zaplatit je možné převodem na účet nebo jinou kartou.

Platím Pak

PlatímPak je třetím hráčem na tuzemském trhu s odloženými platbami. PlatímPak je služba, která umožňuje zákazníkům odložit platbu v e-shopu o 30 dnů. Částku uhradí Equa banka (pod níž Platím Pak spadá) a zákazník ji může do 30 dnů splatit bez jakýchkoliv poplatků a navýšení. [7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. S.R.O, 24net. Nedostatek financí lze vyřešit odloženou platbou. Kde se nákup neprodraží?. near field [online]. [cit. 2019-05-27]. Dostupné online. 
  2. a b Skip Pay - plaťte online nákupy až po jejich rozbalení. skippay.cz [online]. [cit. 2022-12-05]. Dostupné online. 
  3. Nákupy na internetu: Kup teď, zaplať později. Jak fungují odložené platby?. Peníze.cz [online]. [cit. 2019-05-27]. Dostupné online. 
  4. SÝKORA, Filip. Velké e-shopy stále častěji poskytují peněžní služby. Mall.cz systém odložených plateb nabízí dalším e-shopům, podobnou službu má i Alza. Hospodářské noviny [online]. 2019-01-02 [cit. 2019-05-27]. Dostupné online. 
  5. Skip Pay (recenze) – Revoluce v placení. kdeusetrit.cz [online]. [cit. 2022-12-05]. Dostupné online. 
  6. A.S, Twisto payments. Twisto.cz | Platební appka s kartou, která zjednodušuje život. Twisto [online]. [cit. 2019-05-27]. Dostupné online. 
  7. Twisto - Recenze chytré platební metody - Fintree [online]. [cit. 2021-11-17]. Dostupné online.