Přeskočit na obsah

Octan měďnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox Chemická sloučenina

Octan měďnatý (též ethanoát měďnatý) je měďnatá sůl kyseliny octové - octan. Jedná se o relativně rozpustnou tmavě modrou látku, které se využívá na výrobu organických sloučenin mědi. Je obsažena i v některých nerostech, a dokonce je i hlavní látkou jednoho.

Octan měďnatý
Octan měďnatý

Výroba

Měď, na rozdíl od některých jiných kovů, jako je například železo, nereaguje s kyselinami, jelikož měď je podle Beketovovy řady kovů ušlechtilý kov. Proto je výroba poměrně obtížná.

Průmyslově se vyrábí elektrolýzou octanu vápenatého měděnými elektrodami, roztok se nesmí promíchávat, a nakonec se odsaje roztok octanu měďnatého.

Laboratorně lze vyrábět z kyseliny octové a mědi a peroxidu vodíku.

2 CH3COOH + H2O2 + Cu → 2 H2O + Cu(CH3COO)2

Případně je možno vyrábět z oxidu měďnatého či uhličitanu měďnatého a kyseliny octové

2 CH3COOH + CuO → 2 H2O + Cu(CH3COO)2

2 CH3COOH + CuCO3 → 2 H2O + Cu(CH3COO)2 + CO2

Reakce

Octan měďnatý reaguje s peroxidem vodíku, dochází k rozpadu na nerozpustný oxid měďnatý, proto se musí při výrobě za pomocí peroxidu velice přesně měřit a počítat, avšak při případné chybě lze oxid měďnatý zase nechat zreagovat, viz výše.

Octan měďnatý reaguje s uhličitanem sodným a kyselinou acetylsalicilovou (aspirinem) za vzniku acetylsalicilátu měďnatého, což je nerozpustné modré barvivo.

Z octanu měďnatého lze vyrábět i například dusičnan měďnatý, přičemž vzniká však i octan draselný, a tyto 2 látky se od sebe poměrně těžko oddělují. Reakce probíhá podle rovnice:

Cu(CH3COO)2 + 2 KNO3Cu(NO3)2 + 2 KCH3COO

Octan měďnatý se používá na výrobu organických sloučenin mědi, a také jako katalyzátor, například umožňuje hoření cukru.