Novalis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Novalis

Novalis, vlastním jménem Georg Friedrich Philipp Freiherr von Hardenberg, (2. května 1772 zámek Oberwiederstedt25. března 1801 Weißenfels) byl německý básník a prozaik, představitel raného romantismu. Novalis byl opakem ostatních romantiků, těšících se ze života, byl šlechtic, který vykonával měšťanské povolání. Zajímal se o básnictví, filozofii a přírodní vědy (především o matematiku). Oženil se s 13letou Sophií, která však brzy zemřela, což jím hluboce otřáslo - její smrt, stejně jako smrt jeho mladšího bratra ovlivnila jeho literární tvorbu. Sám zemřel v e 29 letech na souchotiny. Ve svých dílech používal mystický, temný a tajemný jazyk.

Dílo

  • Hymny noci (Hymnen an die Nacht) – sbírka básní s motivy ztracené lásky, touhy po smrti a oslavou Panny Marie, obsahuje kontrasty dne, života (světla) a noci, smrti (tmy)
  • Jindřich z Ofterdingen (překládáno i jako Modrý květ')– nedokončený román, který pojednává o potulném středověkém básníkovi, který vidí smysl života v hledání „modrého květu“ (symbol romantické poezie)

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Novalis CHYBA: {{Wikicitáty}} — Chybí některý z parametrů „dílo“, „kategorie“, „osoba“, „téma“.

Šablona:Pahýl - biografie