Nové Švábsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nové Švábsko na mapě Antarktidy

Nové Švábsko (německy Neuschwabenland) je pobřežní území na západě Antarktidy v Zemi královny Maud. Název mu udělila 17. prosince 1938 třetí německá antarktická expedice, vedená kapitánem Alfredem Ritscherem, podle lodi MS Schwabenland (která byla pojmenovaná podle Švábska). Geograficky se člení na Severní Nové Švábsko a Jižní Nové Švábsko.

toto území je opředeno mnoha záhadami, které bývají spojovány s tajnými základnami německé branné moci či přímo s SS.

Expedice Nové Švábsko[editovat | editovat zdroj]

Třetí německou expedici do Antarktidy vedl Alfred Ritsher (1879-1963). Jejím hlavním cílem bylo vybrat v Antarktidě vhodnou základnu pro německou velrybářskou flotilu. S kterou se počítalo v německých plánech na zvýšení produkce tuků. V té době byl totiž velrybí tuk hlavní surovinou pro výrobu margarínů a mýdla. Německo bylo druhým největším odběratelem norského velrybího tuku, ročně nakupovalo okolo 200 tisíc tun. Kromě hrozby závislosti na vnějších zdrojích této strategické suroviny, zejména v souvislosti s předpokládanou válkou, to znamenalo také velký tlak na německé devizové rezervy.

17. prosince 1938 expedice vyplula z Hamburku na palubě lodi MS Schwabenland (Švábsko). Loď byla schopna přepravovat hydroplány, které startovaly za pomocí katapultů. Expedice se zúčastnilo 33 osob + 24námořníků, kteří obsluhovali loď.

V lednu 1939 expedice dorazila v oblasti Země královny Maud, na kterou si tehdy (a vlastně i nyní) dělalo nárok Norsko, a začala s mapování oblastí.

V nadcházejících týdnech letadla třídy „Donye-Val“ (s názvy „Passat“ a „Boreas“) vyrobené v roce 1915 podnikly přelety nad více než 600 000 km ² (některé zdroje tvrdí, že oblast byla o polovinu menší). Pořízeno bylo 11 000 leteckých snímků.

Za účelem vznesení nároků Německa na region, byla tato oblast nazvána Neu Schwabenland (Nové Švábsko). Na různých místech pobřeží byly vztyčeny německé vlajky a 13 jich bylo z letadel shozeno ve vnitrozemí. Pěší týmy označovaly kopce a jiné orientační body jako součást německého území. Expedice na pobřeží založila dočasnou základnu a oznámila zřízení geotermálních pramenů a ostrůvků vegetace v takzvané oáze Shrimahera.

Na roky 1939-1940 a 1940-1941 byly naplánovány ještě 2 expedice, které měly pokračovat v výběru místa pro velrybářskou základnu a hlavně měly ještě rozšířit teritorium, které by si Německo mohlo nárokovat. Druhá expedice měla plnit také vojenské úkoly, zejména zjistit možnosti zbudování základny pro německé ponorky, které měly kontrolovat jižní Atlantik a Drakeův průliv. Tyto expedice byly zrušeny v souvislosti s začátkem II. světové války.

Název Nové Švábsko je dosud uveden v některých mapách regionu spolu s dalšími německými geografickými názvy. Na území bývalého Nového Švábska se nachází moderní německá antarktická stanice Neumayer III.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

s touto oblastí úzce souvisí americká vojenská operace Highjump[1]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

http://svetvedy.cz/nove-svabsko/

Německá loď MS Schwabenland v roce 1938
  1. Operace Highjump. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online. (česky) Page Version ID: 12918681.