Níké

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Niké)
Níké
Skulptura zobrazující Níké v Efesu
Skulptura zobrazující Níké v Efesu
RodičePallás[1] a Styx[1]
PříbuzníKratos, Zélos a Biá (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Níké Samothrácká – torzo významné antické sochy v Pařížském Louvru
Niké
ženské jméno
Svátek20. listopadu
Původřecký
Četnost v Česku32
Pořadí podle četnosti1790
Podle údajů z roku2015
Četnost jmen a příjmení graficky na mapě, četnost dle ročníků v grafu, původ a osobnosti
Jméno Niké na webu kdejsme.cz
Údaje jsou k dispozici pouze do roku 2016.
Nike
ženské jméno
Svátek23. prosince
Původřecký
Četnost v Česku4
Pořadí podle četnosti5988
Podle údajů z roku2015
Četnost jmen a příjmení graficky na mapě, četnost dle ročníků v grafu, původ a osobnosti
Jméno Nike na webu kdejsme.cz
Údaje jsou k dispozici pouze do roku 2016.

Niké (řecky νίκη, latinsky Victoria – vítězství) je v řecké mytologii bohyně vítězství. Její matkou je Styx (nenávist) a otcem Pallás (boj), sourozenci Biá (násilí), Zélos (moc, úsilí, snaha) a Kratos (síla). Spolu pomohli Diovi v boji proti Titánům.

Pouze Níké ale byla uctívána, a proto je známější než její sourozenci. Centrem kultu bohyně Níké byl chrám na athénské Akropoli.

Niké ve výtvarném umění[editovat | editovat zdroj]

Ve výtvarném umění byla důsledně zobrazovaná jako okřídlená postava, čímž v antické mytologii tvoří výjimku v zobrazování božstev. Často je zobrazována jako malá soška v rukou Dia nebo Athény. To vyjadřovalo skutečnost, že Níké byla ctěna nejen lidmi, ale i ostatními božstvy.

Níké byla zobrazována s různými atributy, které symbolizují vítězství. Často s hudebními nástroji (Kitharou (Lyrou), Phialou) s Thymaterionem (kadidelnicí) s dary pro vítěze (věnec, květiny, palmová ratolest, šerpa, džbán s vínem (Oinochoe).

Nejvýznamnější sochy Níké[editovat | editovat zdroj]

Nevýznamnější zobrazení Níké je Níké Olympijská. Torzo této antické sochy bylo objeveno roku 1875 při vykopávkách v Olympii německými archeology. Na rozdíl od mnoha jiných antických soch nejde o římskou kopii, ale přímo o řecký originál, vytvořený sochařem Paiónem v druhé polovině 5. stol. př. n. l. Dnes je v Olympijském muzeu.

Další slavné zobrazení Níké je proslulá Níké Samothrácká. Tato helénistická kopie neznámého řeckého mistra ze začátku 2. stol. př. n. l. byla objevena roku 1863 v tzv. svatyni Velkých bohů na řeckém ostrově Samothráké. Původně byla umístěna na podstavci ve tvaru přídě vítězné řecké lodi. Dnes je vystavena v pařížském Louvru.

Známá je též Níké Varšavská, socha umístěná poblíž varšavského Starého města, připomínající hrdinství obyvatel Varšavy v letech 19391945. Památník byl vybudován roku 1964 a v devadesátých letech obnoven. Níké zde mohutně napřaženým mečem bojuje přesto, že už je poražena. Symbolicky tím připomíná „neporazitelné město“, jehož obyvatelé se vzbouřili proti německým okupantům. Tato Níké se odlišuje od ostatních vyobrazení bohyně nejen mírně odlišnou symbolikou, ale také tím, že nemá křídla.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nike na německé Wikipedii.

  1. a b Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45198873. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]