Neuroektoderm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vznik neurální trubice a lišty schematicky

Neuroektoderm je podélný pruh ektodermálního zárodečného listu strunatců, z níž se vyvíjí nervová soustava. Je představován tzv. neurální ploténkou, která se později vchlipuje a dává vzniknout neurální trubici. Z této trubice vzniká centrální nervová soustava, tedy mícha a mozek. Z okrajů neurální ploténky však vzniká ještě tzv. neurální lišta, která má mnohem širší uplatnění a vyvíjí se z ní např. část obličeje, periferní nervy či třeba pigmentové buňky.

Neuroektoderm je v počátečních stadiích podobný jako zbytek ektodermu, ale je poněkud zesílený. Posléze se vchlipováním vytvoří dva záhyby, jež nakonec splynou a dutina nervové trubice se uzavře. Vznik neuroektodermu je indukován chordou a jeho rozvoj má silný kranio-kaudální gradient (tedy že se rozvíjí od hlavového konce k ocasnímu), jako celé embryo. Ještě před uzavřením trubice se na kraniálním konci objeví základy mozkových váčků (viz článek mozek a sekce vývoj mozku).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zbyněk Roček. Obecná morfologie živočichů, Kapitola 3 Embryonální původ orgánových soustav a tělních dutin [online]. . Dostupné online.  
  • Zdeněk Vacek: Embryologie (Grada publishing)