Nekonzistence
Termín nekonzistence (také inkonzistence) je v českém jazyce používán obvykle ve smyslu "nesoudržnost", přeneseně také "neúplnost", "rozporuplnost". Význam se do značné míry liší podle oblasti, ve které je termín používán a podle kontextu jeho použití.
Příklady použití
[editovat | editovat zdroj]Logická nekonzistence
[editovat | editovat zdroj]Pokud v rámci nějaké formální vědecké teorie lze dojít z použitých předpokladů (axiomů) k opačným tvrzením, je taková teorie označována jako nekonzistentní (nebo také sporná). Zkoumáním konzistence (resp. nekonzistence) axiomatických soustav se zabývá matematická logika
Názorová nekonzistence
[editovat | editovat zdroj]Jedná se o obdobu logické nekonzistence v kontextu běžné mluvené řeči. Typicky se používá v rozborech politických programů a politické činnosti jako takové. (Příkladem nekonzistence v tomto smyslu může být prosazování staveb necitlivých k životnímu prostředí politickou stranou, která má ve svém volebním programu jako jednu z priorit jeho důslednou ochranu, nebo zvyšování sociálních dávek zároveň s proklamacemi o nutnosti šetřit a snižovat schodek státního rozpočtu.)
Datová nekonzistence
[editovat | editovat zdroj]Termín se používá například v oblasti relačních databází a označuje stav, kdy konkrétní data porušují pravidla a omezení, která jsou na ně kladena (například pravidla o cizím klíči nebo o jedinečnosti primárního klíče).
Programová nekonzistence
[editovat | editovat zdroj]Termín se používá v programování v případech, kdy je nějaký objekt (například proměnná) používán více vzájemně kolidujícími způsoby. Dochází tím k nedodržení tzv. programových invariantů a program se jako celek stává náchylným k chybám a nepředloženému chování.
Ne/konzistence indexace
[editovat | editovat zdroj]Termín Konzistence indexace spadá do problematiky indexace, selekčních jazyků a obsahové analýzy dokumentů. Je to hodnota, která vyjadřuje míru shody dvou nebo více selekčních obrazů jednoho dokumentu.[1] Čím více se jeden selekční obraz dokumentu liší od jiného selekčního obrazu stejného dokumentu, tím více byly průběhy a tím i výsledky indexace tohoto dokumentu v prvním a druhém případě vzájemně nekonzistentní - došlo k nekonzistenci indexace.
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ HOŠKOVÁ, Kateřina. Hodnocení indexace, kvalita a konzistence indexace. [: Knihovnictví a informační věda informuje] [online]. Rev. 22:05:01 19. 09. 2006. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-07. ISSN 1214-7265.