Nejhorší druh Poláků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nejhorší druh Poláků[1] (polsky Najgorszy sort Polaków) je termín, který použil Jarosław Kaczyński v rozhovoru pro Telewizji Republika dne 11. prosince 2015, a kterým konzervativní politik označil své liberální politické oponenty.[2] Užití a vymezení termínu je jistým způsobem srovnatelné s pojmem Pražská kavárna.[zdroj?]

Slogan se stal záhy poté populární na sociálních sítích v okamžiku politických diskuzí ohledně složení Ústavního soudu v Polsku po parlamentních volbách v roce 2015. Heslo bylo parodováno liberálně smýšlejícím polským obyvatelstvem a zobrazilo se také i na demonstracích Výboru pro obranu demokracie.[3] Někteří aktivisté se k sloganu přihlásili a začali šířit a vydávat protestní trička.

V petici, která byla iniciována v prosinci 2015, se několik tisíc lidí rozhodlo podat hromadnou žalobu na Jarosłava Kaczyńského za údajné ohrožení svých práv.[4]

Citát[editovat | editovat zdroj]

Slovní spojení se ustálilo na základě citátu Jarosława Kaczyńského z 11. prosince 2015. Za "Nejhorší druh Poláků" označil Kaczyński ty, kteří o Polsku neustále informují v zahraničí, a poškozují tak jeho pověst.[5] Nejhorší druh Poláků poté vnímá jako ohrožený, že se bojí, a to v souvislosti s politickými změnami, které nastoupily po volbách na podzim 2015.

W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków. Ten najgorszy sort Polaków jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony. Wojna, komunizm, transformacja temu typowi ludzi dawała szanse”.
— Jarosław Kaczyński

Reference[editovat | editovat zdroj]