Nadechnout se

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nadechnout se
Autor George Orwell
Původní název Coming Up for Air
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Žánr román
Vydavatel Victor Gollancz
Datum vydání 12. června 1939
Předchozí a následující díl
Hold Katalánsku Inside the Whale
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nadechnout se (anglicky Coming Up For Air) je méně známý román George Orwella odehrávající se v Anglii těsně před začátkem druhé světové války.

Orwell tuto knihu napsal v roce 1938 při svém půlročním pobytu v Maroku.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

George Bowling je průměrný obyvatel středoanglického předměstí, má průměrný plat, nadprůměrnou váhu, nepřitažlivou ženu Hildu, kterou má sice rád, ale určitě ji nemiluje. K tomu dvě malé, rozjívené děti a hypotéku na domek, kterých jsou všude kolem stovky. Pracuje jako pojišťovací agent, ale práce ho příliš neuspokojuje. Při jedné cestě do práce, kdy mu nad hlavami létají bombardéry a schyluje se k druhé světové válce, ho banální příhoda donutí zavzpomínat na své dětství a mládí strávené v Dolním Binfieldu, kdesi ve střední Anglii. Vzpomíná na bezstarostné dětství, klukovské rvačky, svého bratra i rodiče, první lásky, ale i na rybaření, kterému se od svých šestnácti let nevěnoval. Také na lesy a rybníky kolem rodného městečka, které mu poskytovaly možnost útěku a odpočinku.

George Bowling se rozhodne a bez vědomí rodiny se na týden do kraje svého dětství vrátí. Místo klidné přírody a malého zapadlého městečka tu ovšem nalezne průmyslovou zónu, továrny a nově vystavěné domy namísto lesů, luk a rybníků. Strach z války, existenční nejistota a nedostatek peněz prolínající se vzpomínkami na bezstarostná léta, to jsou hlavní motivy knihy.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dílo Dílo:Nadechnout se ve Wikicitátech