Nadace Adalberta Stiftera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nadace Adalberta Stiftera
Vznik 1947
Právní forma eingetragener Verein
Sídlo Bavorsko, Německo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sdružení Adalberta Stiftera, německy Adalbert Stifter Verein e.V., je kulturní institut institucionálně podporovaný zmocněncem Spolkové vlády pro kulturu a média. Jeho činností je podpora kulturní výměny mezi Německem a Českem. Sídlo sdružení se nachází v Sudetoněmeckém domě v Mnichově.

Název sdružení nebyl zvolen proto, že by se cíleně zabývalo životem a dílem Adalberta Stiftera, nýbrž proto, že tento básník je exemplárním příkladem kulturního spojení mezi Českem, Německem a Rakouskem.

Dějiny a činnost[editovat | editovat zdroj]

Česko-německý básník Adalbert Stifter (1805-1868)

Spolek byl založen v roce 1947 umělci a spisovateli z řad sudetských Němců, původně za účelem kulturní podpory a zaopatření osob vysídlených ze Sudet. Wilhelm Weizsäcker ve svém memorandu z roku 1948 navrhl, aby byla v Augsburgu znovuzřízena právnická a filosofická fakulta německé Karlo-Ferdinandovy university. Jen z Prahy, Vratislavi a Královce do Bavorska přišlo tolik vysokoškolských učitelů vysídlených z vlasti, že bylo možné sestavit plnohodnotný učitelský sbor.[1]

V roce 1952 získalo sdružení od vlády Německé spolkové republiky státní finanční podporu coby kulturní instituce (na základě § 96 spolkového zákona o odsunutých, vyhnaných a uprchlých). Od té doby se práce sdružení vyvíjí ve smyslu kulturního institutu. Provádí kulturně-dějepisné výstavy, literárně-vědecký a literárně-historické výzkum a cíleně podporuje umělce.

Po pádu železné opony v roce 1989 se činnost Sdružení Adalberta Stiftera rozšířila a soustředila především na bezprostřední česko-německou kulturní výměnu. Od roku 1994 sdružení společně s dalšími organizacemi uděluje Uměleckou cenu česko-německého porozumění osobám, které se obzvláště významným způsobem zasloužily o spolupráci mezi oběma národy a zeměmi.

Členství ve sdružení je volné a nepovinné. V roce 2015 mělo Sdružení asi 200 členů. Předsedou je od roku 2006 jazykovědec a historik Ernst Erich Metzner.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Detroiter Abendpost, 1. února 1948

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Oficiální stránky