Nachal Cafit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: vádí Nachal Cafita poblíž izraelského města Kirjat Gat.
Nachal Cafit
Soutěska na toku Nachal Cafit
Základní informace
Délka toku cca 25 km
Světadíl Asie
Pramen
Ústí
Protéká
Izrael
Úmoří, povodí
Nachal Cin, Mrtvé moře
Poznámka vádí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nachal Cafit (hebrejsky נחל צפית) je turisticky navštěvované vádí o délce přes 20 kilometrů v severovýchodní části Negevské pouště v Izraeli.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Začíná v nadmořské výšce okolo 500 metrů na svazích vrchu Har Chacera, který tvoří severní okraj od kráteru (respektive machteše) Machteš Katan. Vádí pak směřuje mělkým údolím k severu. U silnice číslo 25 se koryto stáčí ostře k jihovýchodu a rychle se zařezává do okolního terénu. Odtud je vádí turisticky navštěvované. Rychle klesá hlubokým kaňonem s četnými terénními stupni (které v období dešťů vytvářejí dočasné vodopády) do příkopové propadliny Vádí al-Araba, kde podchází severojižní silnici číslo 90 a pak ústí do širokého údolí vádí Nachal Cin, které jeho vody odvádí po několika kilometrech do jihozápadního koutu Mrtvého moře (v posledním úseku společně s Nachal Tamar).[1]

Neštěstí z dubna 2018[editovat | editovat zdroj]

Koncem dubna 2018 došlo při náhlé a pro tento čas v roce neobvyklé vlně deštivého počasí na Nachal Cafit k prudkému nárůstu vodního stavu. Zemřelo zde 10 mladých lidí, kteří byli součástí studentské turistické výpravy z telavivské vojenské přípravky Bnej Cijon. Očitý svědek popisoval náhlou vlnu o výšce 3 metrů, která se prohnala korytem vádí a která odnesla účastníky výpravy. Vůči vedení školy bylo zahájeno vyšetřování pro podezření ze zanedbání bezpečnostních pravidel, protože studenti vyráželi na výlet již v době, kdy v jižním Izraeli byly hlášeny extrémní dešťové srážky.[2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2018-04-28]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  2. Body found next to overturned truck near Dead Sea; driver missing [online]. The Times of Israel [cit. 2018-04-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Flash flood survivor describes friend ‘slipping away in front of my eyes’ [online]. The Times of Israel [cit. 2018-04-28]. Dostupné online. (anglicky)