NIX.CZ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z NIX)
Na tento článek je přesměrováno heslo NIX. Tento článek je o peeringové organizaci. Další významy jsou uvedeny na stránce Nix.
Na tento článek je přesměrováno heslo Český internet. Tento článek je o sdružení českých internetových společností. O reklamní společnosti Český internet s.r.o. pojednává článek Český internet (společnost).
NIX.CZ
Základní údaje
Právní formazájmové sdružení právnických osob
Datum založení1996
ZakladateléCESNET
VOLNÝ
Datac
GTS Czech Com
KPNQwest Czechia
RMS Mezzanine
IBM Česká republika
O2 Czech Republic
Adresa sídlaMilešovská 1136/5, Praha, 130 00, Česko
Charakteristika firmy
Oblast činnostiPeering
Identifikátory
Oficiální webwww.nix.cz
IČO65990471
LEI3157005SAWJ5MFVNA481
Některá data mohou pocházet z datové položky.

NIX.CZ, ve významu Neutral Internet eXchange, zkráceně NIX, je zájmové sdružení právnických osob (od založení roku 1996 stále jako NIX.CZ, z.s.p.o.[1]), které v České republice sdružuje poskytovatele internetového připojení (internet service provider, zkratka ISP), poskytovatele internetového obsahu a jiné organizace za účelem vzájemného propojení jejich počítačových sítí (tzv. peering) a provozu příslušných uzlů.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Telekomunikační společnosti působící v ČR tvoří toto sdružení, protože mají společný zájem na tom, aby byly jejich počítačové sítě vzájemně kvalitně propojeny a jejich zákazníci mohli rychle komunikovat v internetu v rámci ČR. Členové společně přispívají na technologie, které tvoří neutrální výměnný uzel a na jeho provoz. Členové tedy platí jen servisní poplatky. Za data, která si vzájemně vymění si poplatky neúčtují. Kromě českých společností jsou v NIXu přítomni i zahraniční a mezikontinentální operátoři, kteří se starají o přenos dat za hranice ČR.

Dá se říci, že se jedná o centrální bod českého internetu: Pokud stahujete cokoliv z českého internetu či někomu v ČR posíláte zprávu, ve většině případů vaše data putují právě přes toto výměnné centrum.

NIX.CZ má v České republice v současné době 6 lokalit (všechny jsou umístěny v Praze), kde je umístěn uzel pro propojení:[2]

Ve všech těchto lokalitách se členové mohou zapojit do společného sdíleného síťového segmentu. Výměna routovacích informací probíhá protokolem BGP. Skutečné aktivace propojení dvojic sítí mezi sebou probíhá na základě vzájemné dohody mezi jednotlivými členy (tzv. peering). Všechny lokality jsou vzájemně propojeny, a tak se stačí napojit pouze v jedné z nich.[3]

V listopadu 2011 dosahoval datový tok přes NIX.CZ úrovně 200 Gb/s (z toho datový tok protokolem IPv6 tvořil 2 Gb/s, špičkově až 6 Gb/s; do června 2011 byl pod 200 Mb/s, pak stoupl na úroveň okolo 600 Mb/s, k dalšímu nárůstu došlo v listopadu 2011[4]). O rok dříve to bylo přibližně 150 Gb/s.[5] Dne 26. června 2014 kolem 20. hodiny byl zaznamenán doposud největší datový tok uzlem a to konkrétně 294,8 Gb/s[6].

V roce 2013 vznikl projekt Bezpečná VLAN, nyní FENIX, jako reakce na DoS útoky na české servery. Společnosti, které jsou členy týmu FENIX, musí splňovat určité technické a bezpečnostní parametry, které prokazují jejich důvěryhodnost a schopnost bezprostředně reagovat na útoky na jejich sítě.[7]

Český NIX je 8. největší peeringové centrum v Evropě a 10. největší v rámci celého světa.[zdroj⁠?]

Související informace naleznete také v článku peering.

Technologie[editovat | editovat zdroj]

Výměna dat probíhá na linkové vrstvě síťového modelu. Jednotlivé sítě jsou fyzicky připojeny do společného, sdíleného přepínače pomocí metalického nebo optického rozhraní. Většina členů využívá port (nebo více portů) o rychlostech 1 nebo 10 Gb/s.

K dispozici jsou následující ethernetová rozhraní:

Topologie[editovat | editovat zdroj]

Cisco 6509 (ilustrace)

Původní topologie byla čistě kruhová. V roce 2010 došlo k přestavbě na tzv. virtualizovanou dvojitou hvězdu. Jádro tvoří dva přepínače Cisco Nexus 7010 umístěné v lokalitách NIX2 a NIX4. K těmto přepínačům jsou pak redundantně připojeny další přístupové přepínače Cisco Nexus 7710 nebo Catalyst 6509E. Redundance přenosových tras je řešena virtuální agregací, tzv. vPC port channel, kdy je každá lokalita připojena k dvěma rozdílným lokalitám.

Jako přenosové médium mezi lokalitami je využíváno optických vláken v několika optických trasách. Pro navýšení propustnosti již používaných vláken je nasazena technologie tzv. hustého multiplexu, zkráceně DWDM, umožňující na páteřních trasách využívat až 32 nezávislých kanálů.

NIX.CZ provozuje vlastní autonomní systém s číslem 6881. K propojení routerů jsou použity sítě 91.210.16.0/24 (IP) a 2001:7f8:14::/48 (IPv6).

NIX.SK[editovat | editovat zdroj]

V roce 2015 NIX.CZ odkoupil SITELiX v Bratislavě, od té doby tedy provozuje je i NIX.SK.[8]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]