Nýrská kauza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nýrská kauza je silně zmedializovaný případ kontroverzního odebrání dětí klatovským OSPODem z do té doby bezproblémové rodiny, který vyústil sebevraždou otce dětí vyšetřovaného pro zneužívání jedné ze svých dcer. Klatovský OSPOD je již nechvalně proslulý skrze kauzu Půlnoční Bouře, kdy odebral plně kojené prospívající miminko alternativním rodičům proto, že jej nenechali zapsat na matrice.

Okolnosti předcházející intervenci do rodiny[editovat | editovat zdroj]

Kauza má svůj počátek v lednu 2015. Lucie, dcera nesezdaných partnerů Marty J. a Vlastimila K. s bydlištěm v Nýrsku nedaleko Klatov, byla toho času dívenkou v předškolním věku s logopedickými problémy. Její praktická lékařka jí vypsala doporučení ke klinickému logopedovi. Vytížené klatovské klinické logopedky nepřijímaly nové pacienty a z tohoto důvodu se dle svých slov[1] Marta J. obrátila na soukromou ordinaci speciální pedagožky Dominiky Bezděkové[2], již pokládala za logopedku a o jejíchž službách tohoto charakteru se dozvěděla přes novinový inzerát. Pedagožka vyžadovala možnost pracovat s dítětem bez přítomnosti rodiče.

Udání, policejní vyšetřování, odebrání dětí[editovat | editovat zdroj]

Při třetí (placené) návštěvě ordinace pedagožky ve čtvrtek 15. ledna 2015 došlo k zadržení otce dívenky Vlastimila K. přímo před ordinací D. Bezděkové, dcera Lucie byla mezitím z ordinace odvezena sociálními pracovnicemi na policii k výslechu policejním znalcem. Vlastimil K. byl rovněž předveden k výslechu a posléze i jeho partnerka Marta J., podezření se týkalo sexuálního obtěžování dívky. Martě J. nebylo dovoleno nahlédnout do spisu ohledně výslechu dcery Lucie, byla pouze slovně informována vyšetřovateli během svého výslechu a podle informací, které dostala, nemělo jít o nijak závažná zjištění.[3] V pátek 16. ledna se rodině ozval OSPOD s rozhodnutím o odebrání dvou dcer partnerů ze společné domácnosti. Otci byl klatovským OSPODem zakázán jakýkoliv styk (včetně telefonického) s dcerami po dobu vyšetřování, které dle nich mělo trvat až půl roku, pod hrozbou vzetí do vazby. A to přesto, že v soudním rozhodnutí o zákazu styku nic nebylo[4], děti podle něj pouze neměly být ve společné domácnosti s otcem do konce vyšetřování. OSPOD tak proti rodině jednal zcela svévolně nad rámec soudního rozhodnutí. Matka byla zpočátku považována za "nedůvěryhodnou" pro svěření dcer do péče z důvodu zastávání se partnera, následně jí bylo nabídnuto, že dcery mohou být u ní, pokud se odstěhuje ze společné domácnosti a nebude umožňovat jejich styk s otcem.

Tragické vyústění[editovat | editovat zdroj]

Počátkem následujícího týdne oslovili partneři řadu právníků, všichni jim ale odmítli pomoci. Během této doby byli partneři sevřeni stresem a pocitem absolutní bezvýchodnosti situace, Vlastimil K. měl psychosomatické problémy (třes, nemohl jíst, zvracel pozřené jídlo, byl "mimo"). Marta J. se rozhodla odejít v pátek 23.1. do azylového domu, aby alespoň ona mohla mít děti při sobě. Vlastimil K. celkovou situaci neunesl a to páteční ráno byl nalezen oběšen na borovici v Nýrsku. Martě J. byly následně děti promptně vráceny[5], protože důvody k odebrání podle OSPOD pominuly.

Medializace a následné dění[editovat | editovat zdroj]

Spouštěčem k medializaci kauzy byly dva obsáhlé příspěvky[6] v diskuzi na serveru rodina.cz. První příspěvek, psaný Martou J., se zde objevil 20. ledna. Marta J. popisuje, co se rodině stalo, a žádá o jakoukoliv pomoc a radu v situaci, kterou partneři vyhodnocují jako zoufale bezvýchodnou. Druhý příspěvek připojila v pátek 23. ledna večer sestra Marty J., kde emotivně informuje o sebevraždě Vlastimila K. a označuje Dominiku Bezděkovou a psycholožku a soudní znalkyni Holubcovou společně s OSPOD za ty, kteří jsou za jeho tragické ukončení života zodpovědní. Server rodina.cz poté diskuzi s příspěvky sester v řádu hodin smazal pro "pomluvu" konkrétních osob, zálohy zůstaly v počítačích diskutérů ze serveru a jistě také u policie, jež smazání pravděpodobně iniciovala. Texty se několik dní šířily po sociálních sítích, zhruba po týdnu se kauzy chytila média. Jako první o kauze informoval Klatovský deník[7] s ohledem na skutečnost, že prakticky všichni lidé v Nýrsku tragédii a její okolnosti velmi prožívali a řešili.

Medializací kauzy začal masový virtuální lynč i fyzické a slovní napadání Dominiky Bezděkové. Ta se po prvotních snahách s médii nekomunikovat rozhodla vystoupit veřejně[8]. Vyšlo najevo, že pedagožka nechala dítě v době, kdy byla placena za lekci výslovnosti, kreslit obrázek "začarovaná rodina", používaný s omezenou vypovídající hodnotou při psychologických diagnostikách. Pedagožka zpočátku tvrdila, že děvčátko nechala kreslit obrázek poté, co si stěžovalo na to, že jej tatínek "divně lechtá"[9]. (Postupem času svá tvrzení o chování dívenky v médiích doplňovala a rozšiřovala o další závažné indicie[10].) Obrázek dále konzultovala se dvěma psycholožkami a dítě pak pod falešnou záminkou nechala matkou ve středu 14. ledna odvést k psycholožce I. Holubcové. Psycholožka Holubcová neučinila žádná konkrétní zjištění (kromě toho, že dívka otce myje ve vaně), důvodem k jejímu podezření tak zůstala zejména řeč těla dívky. Poté došlo k nahlášení podezření na policii. Zde je sporné, kdo nahlášení provedl. Dle původních příspěvků Marty J. a její sestry[11] měla být tím, kdo věc nahlásil, Dominika Bezděková. Později ale psycholožka I. Holubcová deklarovala, že podezření nahlásila ona osobně,[12] a i Dominika Bezděková prohlásila, že věc oznámila I. Holubcová[13]. Tvrzení o I. Holubcové jako nahlašovatelce se objevuje i na serveru Krimi Plzeň[14], evidentně blízkém policejnímu zdroji. Krimi Plzeň zde rovněž explicitně uvádí, že za oznamovatelku označuje Holubcovou samotný šéf klatovské kriminálky Antonín Šmíd. Podle nejnovějších zjištění z policejního spisu[15], k němuž dostala Marta J. po měsících obstrukcí (OSPOD učinil opatrovnicí = zákonným zástupcem Lucie jednu z úřednic a matce tím zamezil nahlížet do policejního spisu) soudem posvěcený přístup, je ale oznamovatelem právě Dominika Bezděková (k oznámení došlo 14.1. večer) a I. Holubcová nefiguruje ve spisu ani jako svědek, pouze coby zmínka ve výpovědi Bezděkové. Tato informace by usvědčovala ze lži nejen psycholožku Holubcovou a pedagožku Bezděkovou, ale i šéfa klatovské kriminálky.

Svědkyně - oběť sexuálního zneužívání[editovat | editovat zdroj]

Po několika dnech medializace vyšlo rovněž najevo, že se před začátkem vyšetřování v ordinaci Dominiky Bezděkové objevila žena, která tvrdila, že je příbuznou Vlastimila K. a ten ji v jejím dětství před více než dvaceti lety zneužíval. Kromě Dominiky Bezděkové byla rovněž klientkou I. Holubcové. Tato žena podle článku v Blesku byla policií navštívena v práci a vypovídala v den odebrání dětí sociálkou, tedy 16. ledna[16]. Podle informací Marty J. tato žena provedla svou výpověď v pátek po sebevraždě. Žena uváděla, že se s ní Vlastimil stýkal od jejích 5 do 8 let. Marta J. se proti tomu ohradila a označila zejména časové období za nereálné, protože Vlastimil K. byl v části této doby na vojně a posléze se s tetou holčičky rozvedl, tedy doba, kdy by mohlo ke stýkání dojít, mohla podle Marty J. trvat jen něco přes jeden rok. Matka ani teta (exmanželka Vlastimila K.) si zneužití své dcery/neteře po celých více než 20 let nebyly vědomy, dozvěděli se o něm od ní až po sebevraždě Vlastimila K.[17].

Dominika Bezděková vs. logopedie[editovat | editovat zdroj]

Dominika Bezděková po medializaci kauzy popírala, že by kdykoliv tvrdila či propagovala, že poskytuje logopedickou péči, nicméně například na portále www.sumavanet.cz je stále uvedena v seznamu ordinací nabízejících logopedickou pomoc[18] spolu se dvěma klinickými logopedkami. Pro laika je takovýto seznam minimálně zavádějící. K záležitosti se vyjádřila i asociace klinických logopedů.[19] Jedna z klatovských klinických logopedek médiím sdělila, že v žádném případě není běžnou praxí chtít po rodičích dětí, aby před sezením opustili místnost a nechali děti s logopedkami samotné.

Žaloba na stát[editovat | editovat zdroj]

Po medializaci kauzy se Martě J. rozhodla pomoci právnička J. Jakubčíková. Prvním cílem, jehož musely dosáhnout, aby mohlo dojít k podání žalob na stát a případně některé jedince, bylo vysoudit právo matky na přístup k policejnímu spisu. Dne 28. května Marta J. hlásí, že získali přístup ke spisu a studují jej. Druhý den vychází blogový článek Martina Práška[20] autorizovaný Martou J., který jako první informuje o obsahu spisu odhalujícím obludné rozměry zbytečné šikany vedené proti rodině Marty J. a účelové lži zúčastněných osob, stejně jako o tom, že policejní znalec u holčičky neshledal žádné známky sexuálního zneužití[21]. Marta J. nyní společně s právničkou připravuje žalobu na stát.[22]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://prasek.blog.idnes.cz/c/445520/Ma-Klatovska-Socialka-na-svedomi-lidsky-zivot.html
 2. Archivovaná kopie. odbornaporadna.cz [online]. [cit. 2015-07-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-30. 
 3. http://prasek.blog.idnes.cz/c/445520/Ma-Klatovska-Socialka-na-svedomi-lidsky-zivot.html
 4. http://plzen.idnes.cz/matka-deti-jejichz-otec-se-obesil-kvuli-obvineni-ze-zneuzivani-podala-zalobu-na-stat-gmw-/plzen-zpravy.aspx?c=A150703_213211_plzen-zpravy_jkk
 5. http://plzen.idnes.cz/nyrsko-otec-se-obesil-podezreni-zneuzivani-policie-fh5-/plzen-zpravy.aspx?c=A150217_105827_plzen-zpravy_pp
 6. http://prasek.blog.idnes.cz/c/445520/Ma-Klatovska-Socialka-na-svedomi-lidsky-zivot.html
 7. http://klatovsky.denik.cz/zpravy_region/vzali-mu-milovane-deti-tak-se-obesil-20150126.html
 8. http://klatovsky.denik.cz/zpravy_region/jsem-oznacovana-za-vraha-udelala-bych-to-ale-znovu-20150129.html
 9. http://www.krimi-plzen.cz/a/hloupa-a-zbytecna-stvanice-v-nyrsku-pripomina-stejne-hloupe-hony-na-carodejnice-v-sestnactem-stoleti
 10. http://plzen.idnes.cz/psycholozka-trpi-protoze-odhalila-zneuzivani-fq8-/plzen-zpravy.aspx?c=A150428_2159030_plzen-zpravy_mav
 11. http://prasek.blog.idnes.cz/c/445520/Ma-Klatovska-Socialka-na-svedomi-lidsky-zivot.html
 12. Archivovaná kopie. www.klinickalogopedie.cz [online]. [cit. 2015-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-07-11. 
 13. http://plzen.idnes.cz/odebrani-deti-v-nyrsku-sebevrazda-drc-/plzen-zpravy.aspx?c=A150128_221412_domaci_wlk
 14. http://www.krimi-plzen.cz/a/hloupa-a-zbytecna-stvanice-v-nyrsku-pripomina-stejne-hloupe-hony-na-carodejnice-v-sestnactem-stoleti
 15. http://prasek.blog.idnes.cz/c/463910/nyrska-causa-kontroverzniho-odebrani-deti-nove-informace.html
 16. http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/325726/matka-chce-ocistit-jmeno-sveho-druha-za-zneuzivani-policejni-spis-jeho-vinu-nepotvrdil.html
 17. http://www.novinky.cz/krimi/365495-k-ledu-jde-i-druhy-pripad-narceni-ze-zneuziti-ditete-muzem-ktery-se-obesil.html [online]. 
 18. Archivovaná kopie. sumavanet.cz [online]. [cit. 2015-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-07-11. 
 19. http://www.klinickalogopedie.cz/res/f/tisk-zprava-klatovy.pdf
 20. http://prasek.blog.idnes.cz/c/463910/nyrska-causa-kontroverzniho-odebrani-deti-nove-informace.html
 21. http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/325726/matka-chce-ocistit-jmeno-sveho-druha-za-zneuzivani-policejni-spis-jeho-vinu-nepotvrdil.html
 22. http://plzen.idnes.cz/matka-deti-jejichz-otec-se-obesil-kvuli-obvineni-ze-zneuzivani-podala-zalobu-na-stat-gmw-/plzen-zpravy.aspx?c=A150703_213211_plzen-zpravy_jkk