Návštěvník (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Návštěvník
Původní názevGroom Lake
Země původuUSA
Jazykangličtina
Délka92 min
Žánryhoror
sci-fi
NámětWilliam Shatner
ScénářMaurice Hurley
RežieWilliam Shatner
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleviz obsazení
ProdukceJ. R. Bookwalter
Chuck Williams
HudbaRichard Baker
Rickey Medlocke
KameraMac Ahlberg
StřihBrad Lauren
Steve Nielson
Výroba a distribuce
Premiéra21. září 2002
Produkční společnostLove Lake Productions
DistribuceFull Moon Features
Rozpočet750 tisíc $
Návštěvník na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Návštěvník (v anglickém originále Groom Lake, na některých trzích jako The Visitor) je americký sci-fi film z roku 2002, který natočil režisér William Shatner, jenž je rovněž autorem námětu a ve snímku si i zahrál. V hlavních rolích se kromě Shatnera objevili také Dan Gauthier a Amy Acker. Film pojednává o mladé dvojici, jež dorazí do amerického pouštního městečka, které je známé jako místo častých pozorování UFO, což místní lidé spojují s blízkou vojenskou leteckou základnou.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Mladé Kate diagnostikovali lékaři agresivní formu lupu a oznámili jí, že jí zbývá asi půl roku života. Dívka se společně se svým přítelem Andym vydá na road trip po americkém jihozápadě a míří k moři, kde si chtějí užívat slunce a surfování. Na své cestě dorazí do městečka Lowell uprostřed pouštní Nevady, kde potkají nejrůznější podivíny, kteří se sem sjíždějí, neboť toto sídlo je známé jako místo, kde lze spatřit podivná poletující světla, o nichž si lidé myslí, že se jedná o UFO. Vše je podle místních spojeno s blízkou vojenskou leteckou základnou, nacházející se u vyschlého jezera Groom Lake. Skeptický Andy se s Kate, která věří v něco víc, v nesmrtelný život i možný život mimo Zemi, chtějí utábořit za městem na kopci a pozorovat krásy noční oblohy. Dojde však k nehodě a s převráceným a zničeným autem musí přečkat noc, během níž se Andy vydá pro pomoc ke světelné záři za kopcem, o níž si myslí, že se jedná o farmu.

Vojenské základně u Lowellu velí komandér Gossner, jeho vedení se však blíží ke konci, neboť ani v Pentagonu neví přesně, co zde pracovníci dělají. Sám Gossner nechal kolem základny postavit věže s neškodnými laserovými paprsky, které v noci vytváří na obloze světelnou show, různě svítí, poblikávají a pohybují se, čímž vyvolávají mezi civilisty dojem nějakých neznámých létajících předmětů. Ve skutečnosti však pracuje na utajovaném projektu, který je v konečné fázi a který se opravdu týká mimozemšťana, jemuž říkají Adam. Před asi 30 lety cosi ztroskotalo v nedaleké poušti a jeden s vyšetřovatelů si uvědomil, že se jedná o kapalnou formu života. Gossner ve svém projektu vymyslel pro Adama speciální oblek a také znovu postavil jeho loď, aby mohl odletět zpět domů. Sám v jeho obleku prováděl v mimozemském plavidle testovací lety kolem základny, což maskoval právě laserovými věžemi. Při posledním z těchto zkušebních letů vyděsí Andyho, který míří pro pomoc za září vydávanou základnou.

Kvůli zranění a možného nočního znásilnění Kate, což mají na svědomí ufologové, kteří si mysleli, že dívka je mimozemšťan, se Andy se svou přítelkyní dostane následující den na kliniku v Lowellu. Kate zde prozradí, že sama viděla nějaké plavidlo, proto je kvůli utajení odvezena na základnu. Andy se společně s Dietzem, majitelem místní čerpací stanice a odtahové služby, dostane na základnu, odkud chce dostat Kate. Dietz však unese Adama v jeho obleku a odvleče jej do města, kde ho ukáže místním obyvatelům. Andy, Kate a Gossner se mimozemšťana vydají zachránit, což se jim podaří a odvezou ho zpět na základnu. Adam ve své lodi odletí a Gossner, který dokončil svůj projekt, předá základnu Hesteru Dealtovi z Pentagonu. Kate prozradí Andymu, že mluvila s Adamem a řekla mu, že nechce zemřít. Mimozemšťan jí odpověděl, že umírá pouze její schránka, nikoliv ona sama – její esence, která má tolik času, kolik bude chtít.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Námět filmu o „lásce, která neumírá“ napadl Williama Shatnera po utonutí jeho třetí ženy Nerine v roce 1999,[1][2] Scénář poté napsal Maurice Hurley.[3] Celkový rozpočet snímku činil 750 tisíc dolarů,[3] natáčení tohoto nízkorozpočtového nezávislého filmu proběhlo v listopadu a prosinci 2000 v Arizoně, především v okrese Cochise County – v okolí měst Bisbee a Douglas.[4][5] Postprodukce snímku byla dokončena v březnu 2002.[6]

Jméno základny (a originální název celého filmu) je odvozeno od skutečné pláně Groom Lake, nacházející se v Oblasti 51.[3]

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Film Návštěvník měl premiéru 21. září 2002 na Temecula Valley International Film Festivalu. Na DVD byl vydán 7. ledna 2003.[7]

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Snímku Návštěvník je vytýkán scénář a výstavba narativu, kdy řada scén nepřináší pokrok v ději a kdy divák také neví, proč se některé postavy chovají právě tak, jak se chovají. Velmi nízký rozpočet neodpovídá příběhu, který chtěli režisér a scenárista vyprávět.[1] Kritizovány jsou mezery v logice vyprávění a chování postav. Naopak námět o věčné lásce je dobrou myšlenkou[3] a také premisa o kapalném mimozemšťanovi a jeho zvláštní lodi je pro žánr sci-fi neobvyklá. I přes špatnou videokvalitu, související s levnou produkcí z doby kolem roku 2000, byla pochválena byla kamera Maca Ahlberga.[2] Vizuální efekty jsou špatné kvůli nízkému rozpočtu,[3] kterému odpovídá i odpovídající herecká kvalita. Z ní vyčnívá především Amy Acker a ve druhé polovině snímku i „zábavná bizarní chemie“ mezi Danem Gauthierem a Tomem Towlesem.[8] Svým stylem se Návštěvník blíží béčkovým sci-fi filmům z 50. let 20. století.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b DOBBS, G. Michael. A tale of two sci-fis: 'Groom Lake' and 'Red Sands' [online]. Thereminder.com, 2009-03-16 [cit. 2016-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Will. Groom Lake (2002) [online]. Silveremulsion.com, 2016-07-04 [cit. 2016-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c d e f TENUTO, John. DVD Review – Shatner’s Groom Lake + ShatWatch: King of All Media Edition [online]. Trekmovie.com, 2009-03-30 [cit. 2016-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Amy. 'Groom Lake' Falls Foul Of SAG [online]. Trektoday.com, 2001-03-15 [cit. 2016-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. WEAVER, Nancy. Touch Down. William Shatner Boldly Goes To Bisbee To Shoot His Movie. [online]. Tucsonweekly.com, 2000-12-14 [cit. 2016-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. CNN LARRY KING LIVE: Interview with William Shatner [online]. Cnn.com, 2002-02-21 [cit. 2016-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Groom Lake (2002): Release Info [online]. Imdb.com [cit. 2016-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. WILSON, Steven Lloyd. The Triple Threat [online]. Pajiba.com, 2009-09-09 [cit. 2016-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]