Nástěnný kalendář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nástěnný kalendář je oblíbená varianta kalendáře (lat. calendarium, od calendae, původně svátky novoluní) používaná v domácnostech i v kancelářích. Funkcí nástěnného kalendáře je orientace v čase, v událostech a ve jmenných svátcích, případně plánování a organizace úkolů.

Nástěnný kalendář s měsíčním kalendáriem tvoří nejčastěji 13 nebo 14 listů. Konkrétně titulní strana (obálka) s letopočtem, obvykle dále zadní strana s přehledem všech měsíců a tiráží a 12 stránek jednotlivých měsíců v roce. Tyto stránky se většinou skládají z ilustračního obrázku, mezinárodního nebo lokálního kalendária, kalendária, někdy i jmenného kalendária, případně prostoru pro poznámky, citátu nebo jiného krátkého textu.

Výraznou přidanou hodnotu dodává nástěnným kalendářům kvalitní fotografie. K nejoblíbenějším žánrům nástěnných kalendářů patří umění, architektura, cestování, příroda, sport, erotika a auta. Mezi nástěnné kalendáře se řadí i jednolisté plánovací mapy, úzké nástěnné kalendáře ve formátu kravaty, tzv. vázanky, rozkládací LP nástěnné kalendáře a skládací nástěnné kalendář s dvou, tří nebo čtyřměsíčním kalendáriem a posuvným jezdcem. Nástěnné kalendáře jsou často využívanými nosiči charitativních informací. V rámci zásad trvalé udržitelnosti jsou nástěnné kalendáře ideálním produktem pro výrobu z recyklovaného materiálu.

Vazba je spirálová nebo lepená, či v případě LP kalendářů sešitá kancelářskými sponkami. Opornou částí nástěnného kalendáře je podkladový karton či lepenka. Její spodní část – laš nebo spodní přesah je vhodný pro reklamní přítisk (sítotisk, digitální potisk, offsetový tisk, kašírování).

Nástěnný kalendář s přítiskem lze použít jako estetický a praktický reklamní dárek.

historie a zajímavosti o kalendáři tisk vlastního kalendáře online pro uživatele aktuální témata, formáty a dárky pro firmy