Národní památník Pearl Harbor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Památník USS Arizona, Pearl Harbor.

Národní památník Pearl Harbor nacházející se na havajském ostrově Oahu patří pod správu National Park Service. Památník původně (v roce 1958) vznikl jako USS Arizona Memorial. Postupně se rozšiřoval a roce 2019 byl redesignován z památníku World War II Valor in the Pacific National Monument. [1] na Pearl Harbor National Memorial.

Místo připomíná útok na Pearl Harbor 7. prosince 1941, při kterém zahynulol přes 2 400 Američanů a bylo potopeno dvanáct válečných lodí. Na rozloze necelého jednoho čtverečního kilometru [2] stojí památníky tří bitevních lodí : USS Arizony, USS Utah, USS Oklahomy, ubytovny pro důstojníky na Fordově ostrovu, kotviště lodí a návštěvnické centrum .

V rozšířeném a zrekonstruovaném návštěvnickém centru návštěvníci získají mnoho informací o válce v Pacifiku a o útoku na Oahu. Součástí komplexu jsou dvě výstavní galerie, venkovní exponáty, audio prohlídka, kino a knihkupectví.

K památníku patří také bitevní loď USS Missouri, muzeum ponorky USS Bowfin a letecké muzeum Pearl Harbor.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pearl Harbor National Memorial na anglické Wikipedii.

  1. Text - S.47 - John D. Dingell, Jr. Conservation, Management, and Recreation Act [online]. 2019-03-12 [cit. 2019-03-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Proclamation 8327 of December 5, 2008, Establishment of the World War II Valor in the Pacific National Monument, 73 FR 75293 (2008-12-10).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]